Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Fans and Accessories  > 80mm Case Fans > Deepcool 80mm Hydro Bearing Case Fan Molex 20dB (DP-FDC-XF80)
Deepcool 80mm Hydro Bearing Case Fan Molex 20dB (DP-FDC-XF80)
Compact 80x80x25 mm, 82 g fan with hydro bearing. Rated 12 VDC (10.8-13.2 V operating, 7 V start), 0.08 AΒ±10% current, 0.96 W power. 1800 RPM, 21.8 CFM airflow, 20.3 dB(A) noise.
  • 80mm-Case-Fans-80mm-Hydro-Bearing-Case-Fan-Molex-20dB-5
  • 80mm-Case-Fans-80mm-Hydro-Bearing-Case-Fan-Molex-20dB-3
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 14hrs and 8mins
SPECIFICATIONS:
Overall Dimension
80X80X25mm
Fan Dimension
80X80X25mm
Net Weight
82g
Bearing Type
Hydro Bearing
Rated Voltage
12VDC
Operating Voltage
10.8~13.2VDC
Started Voltage
7VDC
Rated Current
0.08Β±10%A
Power Input
0.96W
Fan Speed
1800Β±10%RPM
Max. Air Flow
21.8CFM
Noise
20.3dB(A)
  • Product Name: