AVerMedia AS311 Professional Connections AI Speaker Phone (14A-AS311)
AS311 USB conference speakerphone delivers clear audio with 3W speakers (150Hz-14kHz) and a high-sensitivity mic (-29 dB V/Pa, 150Hz-7kHz, >59 dB S/N, 3m pickup). Plug-and-play via USB-A to USB-C.
  • Smart-Speakers-AVerMedia-AS311-Professional-Connections-AI-Speaker-Phone-14A-AS311-3
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 10hrs and 22mins
Smart-Speakers-AVerMedia-AS311-Professional-Connections-AI-Speaker-Phone-14A-AS311-1
SPECIFICATIONS:
General
Connection Type: USB-A to USB-C cable
Speaker: 3 W (max.)
Speaker Frequency Response: 150 Hz – 14 kHz
Mic. Sensitivity: -29 dB V/Pa at 1 kHz
Mic. Frequency Response: 150 Hz – 7 kHz
Mic. S/N: > 59 dB
Microphone Pickup Range: 3 m / 9.84 ft. (unobstructed)
Dimensions (W x D x H): 12 x 8 x 4 cm (4.7 x 3.1 x 1.6 in.)
Weight: 195 g (6.9 oz.)
Operating System Requirements
Windows: Windows 10 or later
Mac: macOS 10.13 or later
Chromebook: Chrome OS 85.0.4183.131 or later
Hardware System Requirements
Intel® Coreâ„¢ 2 Duo 2.7 GHz or better