Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Memory (RAM)  > DDR4 RAM > G.Skill 16GB (2x8GB) F4-3200C16D-16GTZB Trident Z 3200MHz CL16 DDR4 RAM
G.Skill 16GB (2x8GB) F4-3200C16D-16GTZB Trident Z 3200MHz CL16 DDR4 RAM
  • G-Skill-16GB-2x8GB-F4-3200C16D-16GTZB-Trident-Z-3200MHz-CL16-DDR4-RAM-4
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 6hrs and 7mins
G-Skill-16GB-2x8GB-F4-3200C16D-16GTZB-Trident-Z-3200MHz-CL16-DDR4-RAM-2
SPECIFICATIONS:
Memory Type
DDR4
Capacity
16GB (8GBx2)
Multi-Channel Kit
Dual Channel Kit
OC Profile Support
Intel XMP 2.0
Tested Speed (XMP)
3200 MT/s
Tested Latency (XMP)
Tested Voltage (XMP)
1.35V
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Checking (ECC)
Non-ECC
SPD Speed (Default)
2133 MT/s
SPD Voltage (Default)
1.20V
Fan Included
No
Features
Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready
Additional Notes
  • Prior to enabling XMP, memory kits will boot at default BIOS settings with compatible hardware.
  • Product Name: