Home  > PC Parts  > Peripherals  > Monitors  > Monitors > LG UltraGear 27in UHD IPS 144Hz FreeSync Gaming Monitor (27GP950-B)
LG UltraGear 27in UHD IPS 144Hz FreeSync Gaming Monitor (27GP950-B)
  • Monitors-LG-UltraGear-27in-UHD-IPS-144Hz-FreeSync-Gaming-Monitor-27GP950-B-8
  • Monitors-LG-UltraGear-27in-UHD-IPS-144Hz-FreeSync-Gaming-Monitor-27GP950-B-4
  • Monitors-LG-UltraGear-27in-UHD-IPS-144Hz-FreeSync-Gaming-Monitor-27GP950-B-5
  • Monitors-LG-UltraGear-27in-UHD-IPS-144Hz-FreeSync-Gaming-Monitor-27GP950-B-3
  • Monitors-LG-UltraGear-27in-UHD-IPS-144Hz-FreeSync-Gaming-Monitor-27GP950-B-6
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 10hrs and 3mins
Monitors-LG-UltraGear-27in-UHD-IPS-144Hz-FreeSync-Gaming-Monitor-27GP950-B-2
SPECIFICATIONS:
Screen Size
27" (68.5cm) Flatscreen
Resolution
3840 x 2160
Brightness
400 cd/m² (Typ)
Response Time
1ms (GTG at Faster)
Colour Depth
1.07B
Surface Treatment
Anti Glare
Panel Technology
Nano IPSâ„¢
Aspect Ratio
16:9
Contrast Ratio
1000:1 (Typ)
Viewing Angle (H x V)
178° x 178°
Colour Gamut (CIE1976)
DCI-P3 98% (Typ)
Pixel Pitch
0.1554 x 0.1554 mm
With stand (WxHxD)
609 x 575 x 291mm (Up)
609 x 465 x 291mm (Down)
With stand Weight (kg)
7.9kg
Without stand (WxHxD)
609 x 352 x 54 mm
Without stand Weight (kg)
5.7kg
Packed Weight
11.5kg
Carton (WxHxD)
735 x 200 x 522 mm
VESAâ„¢ Standard Mount Interface
100mm x 100mm
Input (Rear)
HDMI (ver 2.1) x2
DisplayPort (ver 1.4) x1
Audio
Headphone Out
USB
USB Upstream (ver 3.0)
USB Downstream (ver 3.0) x2
Operation Temperature
0°C - 40 °C
Operation Humidity
Less than 80%
Accessories
DisplayPort Cable, HDMI Cable, USB 3.0 Upstream Cable, Mouse Holder
Safety
CB Scheme, RCM
EMC
RCM, Class (B)
Special features
Stand
Tilt / Height / Pivot
Power Supply
100 ~ 240V, (50/60Hz)
Typical / Smart Energy Saving on
Less than 0.5W
Power Type
AC Adapter
Power Consumption
65W (Typ), 95W (Max)
Power Off
Less than 0.3W
  • Product Name: