Home  > Laptops & Computers  > Laptops  > Laptops by Brands  > Acer Laptops > Acer Extensa O14-71 14in WUXGA IPS Intel Ultra 5-115U 512GB SSD 16GB RAM W11P Laptop (EXO14-71-EP)
Acer Extensa O14-71 14in WUXGA IPS Intel Ultra 5-115U 512GB SSD 16GB RAM W11P Laptop (EXO14-71-EP)
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 10hrs and 19mins
SPECIFICATIONS:
Operating System
Windows 11 Pro
CPU
Intel® Core™ Ultra 5 processor 115U
Memory
16GB
Display
14.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WUXGA 1920 x 1200
Graphics
Intel® Graphics
Audio
Two built-in stereo speakers
Two built-in digital microphones
Storage
512GB SSD
Webcam
Video Conferencing
Front webcam with:
• 1600 x 1200 resolution
• 720p HD audio/video recording
Wireless and Networking
WLAN
• 802.11a/b/g/n/ac+ax wireless LAN
• Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz)
• 2x2 MU-MIMO technology
WPAN
Supports Bluetooth® 5.2 or above for Wi-Fi 6 wireless card.
Security
Discrete Trusted Platform Module (TPM) solution
Kensington lock
Dimensions and Weight
Dimensions
• 313.75 (W) x 227.95 (D) x 17.65 (H) mm (12.35 x 8.97 x 0.69 inches)
with Metal A Cover
Weight
• 1.47 kg (3.24 lbs.) with 3-cell battery pack, WUXGA display
Power Adapter and Battery
Power adapter
USB Type-C 65 W PD AC adapter:
• 5 V / 3 A or 9 V / 3 A or 12 V / 3 A or 15 V / 3 A or 20 V / 3.25 A as
output power
• 90.0 (W) x 51.0 (D) x 28.5 (H) mm
• 195 g +/- 5% with 150 cm DC cable
• Black color
Battery
• 54.8 Wh 4810 mAh 11.4 V 3-cell Li-ion battery pack
• For models with WUXGA Panel + SSD
Battery life:
Up to 9.5 hours (based on MobileMark® 2025 test results)
Input and Control
TouchPad
Fully clickable touchpad featuring click-anywhere functionality: One-finger
touch to left-click; two-finger touch to right-click; two-finger scrolling
Input and Output
USB Type-C
Two USB Type-Câ„¢ ports
USB Type-Câ„¢ port, supporting:
• USB 3.2 Gen 1 (up to 5 Gbps)
• DisplayPort over USB-C
• USB charging 5 V; 3 A
• DC-in port 20 V; 65 W
USB Type-Câ„¢ port supporting:
• DC-in port 20 V; 65 W
USB Standard A
Two USB Standard-A ports, supporting:
• Two ports for USB 3.2 Gen 1
HDMI® 2.1 port with HDCP support
microSDâ„¢ Card reader
Ethernet (RJ-45) port
3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in
microphone
System Compliance
EPEAT® registered
  • Product Name: