Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > ADATA XPG 1000W Cyber Core II 80+ Platinum Fully Modular ATX 3.1 Power Supply (CYBERCOREII1000P-BKCAU)
ADATA XPG 1000W Cyber Core II 80+ Platinum Fully Modular ATX 3.1 Power Supply (CYBERCOREII1000P-BKCAU)
1000W ATX 3.1 PSU with Platinum 80 Plus & Cybenetics rating, 120mm DB bearing fan (2150 RPM), >0.99 PFC, 2000W power excursion, 13A input, 6×PCIe 6+2, 2×EPS 8‑pin, 8×SATA, 1×12V‑HPWR, extensive protections.
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 9hrs and 21mins
SPECIFICATIONS:
Dimensions (L x W x H)
160 x 150 x 86mm
Cybenetics Rating
PLATINUM
80 Plus Rating
PLATINUM
ATX Version
ATX 3.1
Protections
OCP | OVP | OPP | OTP | UVP | SCP | NLO | SIP
Certification
CE | CB| FCC(IC) | TUV | cTUVus | TUV S-Mark | NOM | BSMI | UKCA | EAC | CCC | RCM
PFC
> 0.99
Input Voltage
100-240V
Input Current
13A
Input Frequency
50-60Hz
DC Output Voltage
+5V | +3.3V | +12V | -12V | +5Vsb
Total Output
1000W
Power Excursion
2000W (*up to 235% of the PSU's rated power for 100μs)
Operating Temperature
50°C
Fan Size
120mm
Fan Bearing
Double Ball Bearing
Fan Speed
2,150 RPM
MTBF
125,000 hours @ 25°C
ATX 24 Pin Connector
1
EPS 8 Pin Connector
2
PCI-E 6+2 Pin Connector
6
Molex 4 Pin Connector
4
12V-2x6 / 12VHPWR (12+4) Connector (600W)
SATA Connector
8
Weight
Product+cables:1.96kg+1.35kg (4.32lb+3.0lb) ±5%
with Package:4.13kg (9.1lb) ±5%
Floppy 4 Pin Connector
1
  • Product Name: