Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Asus 650W TUF Gaming 80+ Bronze Non-Modular ATX Power Supply (TUF-GAMING-650B)
Asus 650W TUF Gaming 80+ Bronze Non-Modular ATX Power Supply (TUF-GAMING-650B)
  • Power-Supply-PSU-Asus-650W-TUF-Gaming-80-Bronze-Non-Modular-ATX-Power-Supply-TUF-GAMING-650B-7
  • Power-Supply-PSU-Asus-650W-TUF-Gaming-80-Bronze-Non-Modular-ATX-Power-Supply-TUF-GAMING-650B-2
  • Power-Supply-PSU-Asus-650W-TUF-Gaming-80-Bronze-Non-Modular-ATX-Power-Supply-TUF-GAMING-650B-3
  • Power-Supply-PSU-Asus-650W-TUF-Gaming-80-Bronze-Non-Modular-ATX-Power-Supply-TUF-GAMING-650B-4
  • Power-Supply-PSU-Asus-650W-TUF-Gaming-80-Bronze-Non-Modular-ATX-Power-Supply-TUF-GAMING-650B-5
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 11hrs and 10mins
Power-Supply-PSU-Asus-650W-TUF-Gaming-80-Bronze-Non-Modular-ATX-Power-Supply-TUF-GAMING-650B-1
SPECIFICATIONS:
Intel Specification
ATX12V
PFC Type
Active PFC
Dimensions
150 x 150 x 86 mm
Efficiency
80Plus Bronze
MTBF
>120,000 hrs @ 40Β°C
Protection Features
OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP
Hazardous Materials
ROHS
AC Input Range
100-240Vac
DC Output Voltage
+3.3V +5V +12V -12V +5Vsb
Maximum Load
25A 25A 51A 0.8A 3A
Combined Load
130W 130W 612W 9.6W 15W
Total Output
650W
Cable Connectors
MB 24/20-pin x 1
CPU 4+4-pin x 2
PCI-E 6+2-pin x 2
SATA x 4
Periplheral x 4
Package Contents
Power Cord x 1
Motherboard Power Cable x 1
CPU Cable 800mm x 1
PCI-E Cable x 1
SATA Cable x 1
Peripheral x 1
Weight
Single PSU : 2.06KG
Product Weight (with packing) : 2.75KG
0dB Technology
No
0dB Fan Button
No, this product is without 0dB technology.
  • Product Name: