Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > ASUS 750W TUF Gaming 80+ Gold Rated Power Supply (TUF-GAMING-750G)
ASUS 750W TUF Gaming 80+ Gold Rated Power Supply (TUF-GAMING-750G)
  • Power-Supply-PSU-ASUS-750W-TUF-Gaming-80-Gold-Rated-Power-Supply-7
  • Power-Supply-PSU-ASUS-750W-TUF-Gaming-80-Gold-Rated-Power-Supply-3
  • Power-Supply-PSU-ASUS-750W-TUF-Gaming-80-Gold-Rated-Power-Supply-4
  • Power-Supply-PSU-ASUS-750W-TUF-Gaming-80-Gold-Rated-Power-Supply-2
  • Power-Supply-PSU-ASUS-750W-TUF-Gaming-80-Gold-Rated-Power-Supply-5
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 8hrs and 31mins
Power-Supply-PSU-ASUS-750W-TUF-Gaming-80-Gold-Rated-Power-Supply-1
SPECIFICATIONS:
Intel Form Factor
ATX12V
ATX 3.0
Yes
Dimensions
150 x 150 x 86 mm
Efficiency
80Plus Gold
Protection Features
OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP
Hazardous Materials
ROHS
AC Input Range
100-240Vac
DC Output Voltage
+3.3V +5V +12V -12V +5Vsb
Maximum Load
25A25A62A 0.8A 3A
Combined Load
130W 130W 744W 9.6W 15W
Total Output
750W
Cable Connectors
MB 24/20-pin x 1
CPU 4+4-pin x 2
PCI-E 16-pin x 1 (both PSU & component side)
PCI-E 8-pin x 3
SATA x 5
PERIPHERAL x 4
Package Contents
Power Cord x 1
Motherboard Power Cable x 1 (610mm)
CPU Cable x 2 (650mm)
PCI-E Gen 5 16-pin Cable x 1 (675mm)
PCI-E 1-to-1 Cable x 1 (675mm)
PCI-E 1-to-2 Cable x 1 (675mm)
SATA 1-to-2 Cable x 1 (400+120mm)
SATA 1-to-3 Cable x 1 (400+120+120mm)
Peripheral 1-to-4 Cable x 1 (400+150+150+150mm)
TUF Gaming Cable tie x 3
User Manual x 1
Weight
2.38kg (single PSU)
0dB Fan Button
No
  • Product Name: