Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Asus Prime 750W 80+ Bronze ATX Power Supply - White (PRIME-750B-WHITE)
Asus Prime 750W 80+ Bronze ATX Power Supply - White (PRIME-750B-WHITE)
  • Power-Supply-PSU-Asus-Prime-750W-80-Bronze-ATX-Power-Supply-White-PRIME-750B-WHITE-10
  • Power-Supply-PSU-Asus-Prime-750W-80-Bronze-ATX-Power-Supply-White-PRIME-750B-WHITE-3
  • Power-Supply-PSU-Asus-Prime-750W-80-Bronze-ATX-Power-Supply-White-PRIME-750B-WHITE-2
  • Power-Supply-PSU-Asus-Prime-750W-80-Bronze-ATX-Power-Supply-White-PRIME-750B-WHITE-4
  • Power-Supply-PSU-Asus-Prime-750W-80-Bronze-ATX-Power-Supply-White-PRIME-750B-WHITE-7
  • Power-Supply-PSU-Asus-Prime-750W-80-Bronze-ATX-Power-Supply-White-PRIME-750B-WHITE-6
  • Power-Supply-PSU-Asus-Prime-750W-80-Bronze-ATX-Power-Supply-White-PRIME-750B-WHITE-5
  • Power-Supply-PSU-Asus-Prime-750W-80-Bronze-ATX-Power-Supply-White-PRIME-750B-WHITE-8
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 7hrs and 34mins
Power-Supply-PSU-Asus-Prime-750W-80-Bronze-ATX-Power-Supply-White-PRIME-750B-WHITE-11
SPECIFICATIONS:
Intel Form Factor
ATX12V
PFC Type
Active PFC
Dimensions
150 x 150 x 86 mm
Efficiency
80Plus Bronze
MTBF
>120,000 hrs @ 25Β°C
Protection Features
OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP
Hazardous Materials
ROHS
AC Input Range
100-240Vac
DC Output Voltage
+3.3V +5V +12V -12V +5Vsb
Maximum Load
20A 20A 62.5A 0.3A 2.5A
Combined Load
120W 120W 750W 3.6W 12.5W
Total Output
750W
Cable Connectors
MB 24/20-pin x 1
CPU 4+4-pin x 2
PCI-E 8-pin x 3
SATA x 6
PERIPHERAL x 3
Package Contents
Power Cord x 1
Motherboard Power cable x 1 (600mm)
CPU cable x 2 (800mm)
PCI-E 1-to-2 x 1 (600mm)
PCI-E 1-to-1 x 1 (600mm)
SATA 1-to-3 cable x 2 (400+120+120+mm)
Peripheral 1-to-3 cable x 1 (400+120+120mm)
User Manual x 1
Weight
2.2 kg (Single PSU)
0dB Technology
No
  • Product Name: