Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Asus ROG Strix Aura 750W 80+ Gold Power Supply (ROG-STRIX-AURA-750G-GAMING)
Asus ROG Strix Aura 750W 80+ Gold Power Supply (ROG-STRIX-AURA-750G-GAMING)
  • Power-Supply-PSU-Asus-ROG-Strix-Aura-750W-80-Gold-Power-Supply-ROG-STRIX-AURA-750G-GAMING-6
  • Power-Supply-PSU-Asus-ROG-Strix-Aura-750W-80-Gold-Power-Supply-ROG-STRIX-AURA-750G-GAMING-3
  • Power-Supply-PSU-Asus-ROG-Strix-Aura-750W-80-Gold-Power-Supply-ROG-STRIX-AURA-750G-GAMING-2
  • Power-Supply-PSU-Asus-ROG-Strix-Aura-750W-80-Gold-Power-Supply-ROG-STRIX-AURA-750G-GAMING-4
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 10hrs and 15mins
Power-Supply-PSU-Asus-ROG-Strix-Aura-750W-80-Gold-Power-Supply-ROG-STRIX-AURA-750G-GAMING-1
SPECIFICATIONS:
Intel Form Factor
ATX12V
ATX 3.0
Yes
Dimensions
180 x 150 x 86 mm
Efficiency
80Plus Gold
Protection Features
OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP
Hazardous Materials
ROHS
AC Input Range
100-240Vac
DC Output Voltage
+3.3V +5V +12V -12V +5Vsb
Maximum Load
22A 22A 62.5A 0.3A 3A
Combined Load
120W 120W 750W 3.6W 15W
Total Output
750W
Cable Connectors
MB 24/20-pin x 1
CPU 4+4-pin x 2
PCI-E 16-pin x 1 (both PSU & component side)
PCI-E 8-pin x 3
SATA x 5
PERIPHERAL x 4
Package Contents
Power Cord x 1
Motherboard Power Cable x 1 (600mm)
CPU Cable x 2 (650mm)
PCI-E Gen 5 16-pin Cable x 1 (700mm)
PCI-E 1-to-1 Cable x 1 (700mm)
PCI-E 1-to-2 Cable x 1 (700mm)
SATA 1-to-2 Cable x 1 (400+120mm)
SATA 1-to-3 Cable x 1 (400+120+120mm)
Peripheral 1-to-4 Cable x 1 (400+150+150+150mm)
Addressable RGB Cable x 1 (800mm)
User Manual x 1
Weight
2.689 kg (single PSU)
AURA SYNC
ARGB
0dB Fan Button
Yes
Cybenetics Noise Level Certification
A++
  • Product Name: