Home  > PC Parts  > Peripherals  > Monitors  > Monitors > Asus ROG Strix Gen2 27in Dual Mode 4K 162Hz/FHD 485Hz Fast IPS G-Sync Gaming Monitor (XG27UCGR)
Asus ROG Strix Gen2 27in Dual Mode 4K 162Hz/FHD 485Hz Fast IPS G-Sync Gaming Monitor (XG27UCGR)
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 7hrs and 38mins
SPECIFICATIONS:
Display
Panel Size (inch) : 27
Aspect Ratio : 16:9
Color Space (DCI-P3) : 95%
Color Space (sRGB) : 130%
Panel Type : Fast IPS
Resolution : 3840x2160
Display Viewing Area (HxV) : 596.16 (H) x 335.34   (V)
Display Surface : Anti-Glare
Pixel Pitch : 0.155mm
Brightness (Typ.) : 400cd/㎡
Brightness (HDR, Peak) * : 600 cd/㎡
Contrast Ratio (Typ.) : 1300:1
Viewing Angle (CR≧10) : 178°/ 178°
Response Time : 1ms(GTG), 0.3ms(min.)
Display Colors : 1073.7M (10 bit)
Flicker free : Yes
HDR (High Dynamic Range) Support : HDR10
Refresh Rate (Max) : 162Hz
Dual Mode:Yes, Frame Rate Boost
Features
GamePlus:Yes
Game Visual:Yes
VRR Technology:Yes (Adaptive-Sync)
Extreme Low Motion Blur:Yes
DisplayWidget:Yes, DisplayWidget Center
GameFast Input technology:Yes
Shadow Boost:Yes
ELMB Sync: Yes
Aspect Control:Yes
A.I. Assistant Technology:AI Visual
A.I. Assistant Technology:Dynamic Crosshair
A.I. Assistant Technology:Dynamic Shadow Boost
Color Calibration E-report:Yes, via DisplayWidget Center
I/O Ports
DisplayPort 1.4x 1 (HBR3)
HDMI (v2.1)x 1 (FRL)
USB-Cx 1 (DP Alt Mode)
Earphone jack : Yes
USB-C Power Delivery : 15W
Audio
Speaker:No
Signal Frequency
Digital Signal Frequency : UHD Mode:
HDMI: 27kHz ~ 255kHz (H) / 48~162Hz (V)
USB-C, DisplayPort: 510kHz ~ 510kHz (H) / 48~162Hz (V)
FHD Mode:
HDMI: 27kHz ~ 255kHz (H) / 48~485Hz (V)
USB-C, DisplayPort: 510kHz ~ 510kHz (H) / 48~485Hz (V)
Power Consumption
Power Consumption : < 30W
Power Saving Mode : < 0.5 W
Power Off Mode : <0.3W
Voltage : 100-240V, 50/60Hz
Mechanical Design
1/4" Tripod Socket : Yes
Tilt : Yes (+20° ~ -5°)
Swivel : Yes (+40° ~ -40°)
Pivot : Yes (+90° ~ -90°)
Height Adjustment : 0~110mm
VESA Wall Mounting : 100x100mm
Lighting effect (Aura) : Aura Sync
Kensington Lock : Yes
Dimensions (Esti.)
Phys. Dimension with stand (W x H x D) : 61.4 x 50.3 x 18.8 cm (24.17" x 19.80" x 7.40")
Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 61.4 x 36.7 x 8.6 cm (24.17" x 14.45" x 3.39")
Box Dimension (W x H x D) : 71.0 x 46.0 x 21.5 cm (27.95" x 18.11" x 8.46")
Weight (Esti.)
Net Weight with Stand : 6.8 kg (14.99 lbs)
Net Weight without Stand : 4.7 kg (10.36 lbs)
Gross Weight : 9.0 kg (19.84 lbs)
Accessories (vary by regions)
DisplayPort cable
Power cord
Quick start guide
ROG pouch
ROG sticker
Warranty Card
Certificate
TÜV Flicker-free
TÜV Low Blue Light
VESA AdaptiveSync Display 162Hz
VESA AdaptiveSync Display 485Hz
VESA DisplayHDR 400
AMD FreeSync Premium
G-SYNC Compatible
FSC MIX
  • Product Name: