Home  > Laptops & Computers  > Laptops  > Laptops by Brands  > Asus Laptops > Asus ROG Zephyrus G14 14in 3K OLED Ryzen AI 9 HX370 RTX 5070 1TB SSD 32GB RAM W11P Gaming Laptop - Eclipse Grey (GA403WP-QS015X)
Asus ROG Zephyrus G14 14in 3K OLED Ryzen AI 9 HX370 RTX 5070 1TB SSD 32GB RAM W11P Gaming Laptop - Eclipse Grey (GA403WP-QS015X)
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 9hrs and 52mins
SPECIFICATIONS:
Operating System
Windows 11 Pro
Processor
AMD Ryzenâ„¢ AI 9 HX 370 Processor 2.0GHz (36MB Cache, up to 5.1GHz, 12 cores, 24 Threads); AMD XDNAâ„¢ NPU up to 50TOPS
Graphics
NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU
Turbo mode: 1595MHz at 90W(1545MHz Boost Clock+50MHz OC, 75W+15W Dynamic Boost)
8GB GDDR7
Neural Processor
AMD XDNAâ„¢ NPU up to 50TOPS
Display
ROG Nebula Display
14-inch
3K (2880 x 1800) OLED 16:10 aspect ratio
OLED
Glossy display
DCI-P3:100%
Refresh Rate:120Hz
G-Sync / Adaptive-Sync
Pantone Validated
MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus
Support Dolby Vision HDR :Yes
Memory
32GB LPDDR5X 7500 on board(Actual memory speeds may vary by CPU configuration.)
Max Capacity:32GB
Support dual channel memory technology
Storage
1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD
Expansion Slots (includes used)
1x M.2 PCIe
I/O Ports
1x 3.5mm Combo Audio Jack
1x HDMI 2.1 FRL
2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps)
1x Type-C USB 4 with support for DisplayPortâ„¢ / power delivery (data speed up to 40Gbps)
1x card reader (microSD) (UHS-II)
Keyboard and Touchpad
Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB
Touchpad
With Copilot key
*Copilot in Windows (in preview) is rolling out gradually within the latest update to Windows 11 in select global markets. Timing of availability varies by device and market. Learn more:   https://www.microsoft.com/en-us/windows/copilot-ai-features?r=1#faq
Camera
1080P FHD IR Camera for Windows Hello
Audio
Smart Amp Technology
Dolby Atmos
AI noise-canceling technology
Hi-Res certification (for headphone)
Built-in 3-microphone array
4-speaker (dual force woofer) system with Smart Amplifier Technology, 2 Tweeters
Network and Communication
Battery
73WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion
Power Supply
Rectangle Conn, 200W AC Adapter, Output: 20V DC, 10A, 200W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal
TYPE-C, 100W AC Adapter, Output: 20V DC, 5A, 100W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal
AURA SYNC
Yes
Device Lighting
Slash Lighting
Weight
1.50 Kg (3.31 lbs)
Dimensions (W x D x H)
31.1 x 22.0 x 1.59 ~ 1.63 cm (12.24" x 8.66" x 0.63" ~ 0.64")
Security
BIOS Administrator Password and User Password Protection
Pluton Security Processor
Secured-core PC (Level 3)
McAfee® 30 days free trial
  • Product Name: