Home  > PC Parts  > Peripherals  > Monitors  > Monitors > Asus TUF Gaming 34in Dual Mode WQHD 200Hz / HD 400Hz Fast VA ELMB Sync Curved Gaming Monitor (VG34WQ5A)
Asus TUF Gaming 34in Dual Mode WQHD 200Hz / HD 400Hz Fast VA ELMB Sync Curved Gaming Monitor (VG34WQ5A)
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 7hrs and 36mins
SPECIFICATIONS:
Display
Panel Size (inch) : 34
Aspect Ratio : 21:9
Display Viewing Area (H x V) : 797.22 (H) x 333.72 (V)
Display Surface : Anti-Glare
Backlight Type : LED
Panel Type : VA
Viewing Angle (CR≧10, H/V) : 178°/ 178°
Curvature : 1500R
Pixel Pitch : 0.232mm
Resolution : 3440x1440
Color Space (DCI-P3) : 95%
Brightness (HDR, Peak) : 400 cd/㎡
Brightness (Typ.) : 400cd/㎡
Contrast Ratio (Typ.) : 4000:1
Display Colors : 1073.7M (10 bit)
Response Time : 1ms(GTG), 0.5ms(min.)
Refresh Rate (Max) : 200Hz
Dual Mode : Yes, Frame Rate Boost
HDR (High Dynamic Range) Support : HDR10
Flicker-free : Yes
Features
Trace Free Technology : Yes
GameVisual : Yes
Color Temp. Selection : Yes (4 modes)
Color Adjustment : 6-axis adjustment (R,G,B,C,M,Y)
Gamma Adjustment : Yes (Support Gamma 1.8/2.0/2.2/2.4/2.6)
GamePlus : Yes
PIP / PBP Technology : Yes
HDCP : Yes, 2.3
Extreme Low Motion Blur : Yes
ELMB Sync: Yes
VRR Technology : Yes (Adaptive-Sync)
GameFast Input technology : Yes
Shadow Boost : Yes
DisplayWidget : Yes, DisplayWidget Center
Low Blue Light : Yes
ASUS Power Sync : Yes
A.I. Assistant Technology : Dynamic Shadow Boost
Dynamic Crosshair
AI Visual
Audio
Speaker : Yes(2Wx2)
I/O Ports
DisplayPort 1.4 x 2 (HBR3)
HDMI(v2.0) x 2
USB Hub : 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A
Earphone Jack : Yes
USB 3.2 (Signal) : x 1
Signal Frequency
Digital Signal Frequency : WQHD (3440x1440) Mode
DisplayPort : 300~300 KHz(H) / 48~200 Hz (V)
HDMI : 48~250 KHz (H) / 48~120 Hz (V)
HD (1720x720) Mode
DisplayPort : 400~400 KHz (H) / 48~400 Hz (V)
HDMI : 27~255 KHz (H) / 48~360 Hz (V)
Power Consumption
Power Consumption : 25W
Power Saving Mode : 0.5W
Power Off Mode : <0.3W
Mechanical Design
Tilt : Yes (+20° ~ -5°)
Height Adjustment : No
VESA Wall Mounting : 100x100mm
Kensington Lock : Yes
Dimensions (Esti.)
Phys. Dimension (W x H x D) : 81.0 x 43.8 x 21.4 cm (31.89" x 17.24" x 8.43")
Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 81.02 x 37.0 x 11.4 cm (31.90" x 14.57" x 4.49")
Box Dimension (W x H x D) : 94.0 x 48.0 x 18.6 cm (37.01" x 18.90" x 7.32")
Weight (Esti.)
Net Weight : 7.4 kg (16.31 lbs)
Net Weight without Stand : 6.31 kg (13.91 lbs)
Gross Weight : 9.8 kg (21.61 lbs)
Accessories (vary by regions)
Warranty Card
USB Type-B to A cable
Quick start guide
Power cord
L-shaped Screwdriver
DisplayPort cable
Certificate
AMD FreeSync Premium
VESA DisplayHDR 400
VESA AdaptiveSync Display 400Hz
VESA AdaptiveSync Display 200Hz
TÜV Low Blue Light
TÜV Flicker-free
  • Product Name: