Brateck Universal Camera Tripod (DIGI-3401)
  • 58040_thumb_P_1611035343162
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 10hrs and 26mins
Brateck Universal Camera Tripod
The Brateck Universal Camera Tripod is a lightweight and compact tripod with adjustable legs and rubber feet. It features a 3-way head that allows for tilt, pan, and rotate adjustments, and extends up to up to 1000mm in height.
Features:
  • Lightweight, and compact design
  • Rubber feet for stability
  • Extends from 360mm to 1000mm
  • 3-way adjustable head for tilt, pan, and rotate adjustability
  • Supports a recommended max weight of 3kg
SPECIFICATIONS:
Material
Aluminum Alloy, ABS
Folded Height
340mm
Min. Height
360mm
Max. Height
1000mm
Diameter
19mm