Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Cooler Master 850W MWE V2 80+ Gold Fully Modular PCIe 5.1 ATX 3.1 Power Supply (MPE-8501-AFAAG-3EAU)
Cooler Master 850W MWE V2 80+ Gold Fully Modular PCIe 5.1 ATX 3.1 Power Supply (MPE-8501-AFAAG-3EAU)
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 11hrs and 10mins
NOTE: This PSU has limited 8-pin headers. If both 12V 2x6 and 2x EPS 4+4 cables are in use, PCIe 6+2 cables cannot be connected.
SPECIFICATIONS:
ATX Version
ATX 12V Ver.   3.1
PFC
Active PFC
Input Voltage
100-240V
Input Current
12-6A
Input Frequency
50-60Hz
Dimensions (L x W x H)
160 x 150 x 86 mm
Fan Size
120mm
Fan Bearing
HDB
Efficiency
β‰₯90% @ Typical Load
80 PLUS Rating
80 PLUS Gold
ErP 2014 Lot 3
Yes
Operating Temperature
0-50Β°C
Power Good Signal
100 - 150 ms
Hold Up Time
β‰₯ 16ms
MTBF
>100,000 Hours
Protections
UVP / OVP / OPP / OTP / SCP / OCP
Regulatory
TUV, CE, CCC, EAC, RCM, cTUVus, FCC, BSMI, BIS, UKCA
ATX 24 Pin Connectors
1
EPS 4+4 Pin Connectors
1
EPS 8 Pin Connector
SATA Connectors
12
Peripheral 4 Pin Connectors
4
PCI-e 6+2 Pin Connectors
4
12V-2x6 Connectors
1 (1 to 3)
Series
MWE Gold Series
Modular
Fully Modular
Form Factor
ATX
80 Plus Efficiency
Gold
Watts
850W
  • Product Name: