Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Memory (RAM)  > DDR4 RAM > Corsair 16GB (2x8GB) CMK16GX4M2Z3600C18 Vengeance LPX CL18 3600MHz DDR4 RAM - Black
Corsair 16GB (2x8GB) CMK16GX4M2Z3600C18 Vengeance LPX CL18 3600MHz DDR4 RAM - Black
  • 52102_thumb_P_1566171300425
  • 52102_thumb_P_1566171336342
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 9hrs and 20mins
Corsair-16GB-2x8GB-CMK16GX4M2Z3600C18-Vengeance-LPX-3600MHz-DDR4-RAM-4
SPECIFICATIONS:
Fan Included
No
Memory Series
VENGEANCE LPX
Memory Type
DDR4
Memory Size
16GB (2 x 8GB)
Tested Latency
Tested Voltage
1.35V
Tested Speed
3600
Memory Colour
BLACK
SPD Latency
SPD Speed
2666MHz
SPD Voltage
 1.2V
Speed Rating
PC4-23400 (2933MHz)
Compatibility
Heat Spreader
 Anodized Aluminum
Package Memory Format
DIMM
Performance Profile
XMP 2.0
Package Memory Pin
288
  • Product Name: