Creative Sound Blaster G3 Portable USB Type C DAC AMP (70SB183000000)
  • 56024_thumb_P_1595393651483
  • 56024_thumb_P_1595393662246
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 3hrs and 0mins
Sound-Cards-Creative-Sound-Blaster-G3-Portable-USB-Type-C-DAC-AMP-1
SPECIFICATIONS:
Weight
Main Unit: 32g / 1.1 oz, USB-C to USB-A Converter: 4g / 0.1 oz
Dimensions
210 x 39 x 15 mm
Headphone Amp
16–300Ω
Dynamic Range (DNR)
100 dB
Playback Resolution
PCM 16-bit, 48.0, 96.0 kHz, PCM 24-bit, 48.0, 96.0 kHz
Recording Resolution
Mic-in: 16-bit, 48.0, 96.0 kHz
Mic-in: 24-bit, 48.0, 96.0 kHz
Optical In: 16-bit, 48.0, 96.0 kHz
Optical In: 24-bit, 48.0, 96.0 kHz
Line-in: 24-bit, 48.0, 96.0 kHz
Line-in: 16-bit, 48.0, 96.0 kHz
Platform
USB 2.0, USB 3.0
Connectivity Options (Main)
1 x ⅛″ Headphone-out Jack, 1 x ⅛″ mini TOSLINK Optical / Line-in Combo Jack, 1 x ⅛″ Ext. Mic-in Jack
Audio Technologies
CrystalVoice
Scout Mode
Supported Operating Systems
Windows® 8.1, Windows® 10, Mac OS X v10.12 and above, Windows® 11
Included Accessories
USB-C to USB-A Converter, Optical Cable (1m / 3.28 ft)
DAC
Dynamic Range (Stereo): 100 dB
Power
USB Bus Powered, USB-C
Recommended Usage
Gaming
System Requirements
Windows® OS
  • Intel® Coreâ„¢i3 or AMD® equivalent processor
  • Intel, AMD or 100% compatible motherboard
  • Microsoft® Windows 10 32 / 64-bit, Windows 8.1 / 8.0 32 / 64-bit 1 GB RAM
  • >600 MB of free hard disk space
  • USB 2.0 / USB 3.0 port
Mac® OS
  • Mac OS X® 10.12 or higher
  • Supports Intel-based and Apple CPU chipsets
  • 1 GB RAM
  • USB 2.0 / USB 3.0 port
PS4
  • Firmware Version 5.0 or later
  • Available USB port (as Chat Audio Output)
  • Available Optical Out port (as Game Audio Output)
Nintendo Switch
  • Switch OS 5.0 or later
  • Available 3.5 mm headphone port