Creative Sound Blaster Play! 3 USB DAC Amp and Sound Card (70SB173000000)
  • Sound-Cards-Creative-Sound-Blaster-Play-3-USB-DAC-Amp-and-Sound-Card-3
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 10hrs and 16mins
Sound-Cards-Creative-Sound-Blaster-Play-3-USB-DAC-Amp-and-Sound-Card-1
SPECIFICATIONS:
Signal-to-Noise Ratio (SNR)
~93 dB
Connectivity Options (Main)
Mic In :
1 x 3.5 mm jack
4-pole Headphone-out with Mic:
1 x 3.5 mm jack
Headphone Amp
Up to 300 Ohms
Max Channel Output
Stereo
Audio Technologies
SBX Pro Studio
Supported Operating Systems
Windows® 7, Windows® 8, Windows® 8.1, Windows® 10, Mac OS X v10.9 and above
Audio Fidelity
Up to 24-bit / 96 kHz
Dimensions
138 x 22.0 x 9.4 mm (5.4" x 0.9" x 0.3")
Platform
USB 2.0, USB 3.0
Recommended Usage
Gaming
Home Entertainment
System Requirements
  • Intel® Core™2 Duo or AMD® equivalent processor (2.8 GHz or faster recommended)
  • Intel, AMD or 100% compatible motherboard