Creative Sound Blaster X4 Hi-res 7.1 External USB DAC and AMP Sound Card (70SB181500000)
Sound Blaster X4 offers 114 dB dynamic range, Sound Blaster Acoustic Engine with Super X‑Fi, Dolby Digital Live, CrystalVoice and Scout Mode. USB‑C bus‑powered, 1/8″ multi‑channel outs, optical, and 32–600Ω headphone amp.
  • Sound-Cards-Creative-Sound-Blaster-X4-Hi-res-7-1-External-USB-DAC-and-AMP-Sound-Card-5
  • Sound-Cards-Creative-Sound-Blaster-X4-Hi-res-7-1-External-USB-DAC-and-AMP-Sound-Card-2
  • Sound-Cards-Creative-Sound-Blaster-X4-Hi-res-7-1-External-USB-DAC-and-AMP-Sound-Card-3
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 10hrs and 15mins
Sound-Cards-Creative-Sound-Blaster-X4-Hi-res-7-1-External-USB-DAC-and-AMP-Sound-Card-1
SPECIFICATIONS:
Weight
384g / 13.55 oz
Dimensions
130.5 mm x 130.5 mm x 40.6 mm (5.14 x 5.14 x 1.60 inches)
Dynamic Range (DNR)
114 dB
Audio Technology
Sound Blaster Acoustic Engine, Super X-Fi
Max. Playback Quality
Sampling Rate (Playback) :
Direct Mode:
Playback Resolution (Optical Out): PCM 16/24-bit / 48.0, 96.0, 192.0 kHz
Dolby Digital Live: 16-bit, 48.0 kHz
Playback Resolution (Stereo): PCM 16/24-bit / 48.0, 96.0, 192.0 kHz
Surround 7.1: PCM 16/24-bit / 48.0, 96.0 kHz
Max. Recording Quality
Mic-in:
16/24-bit / 48.0, 96.0 kHz, Line-in:
16/24-bit / 48.0, 96.0 kHz, Optical-in:
16/24-bit / 48.0, 96.0 kHz
Recording Resolution
Mic-in: 16 / 24-bit / 48.0, 96.0 kHz
Line-in: 16 / 24-bit / 48.0, 96.0 kHz
Optical In: 16 / 24-bit / 48.0, 96.0 kHz
Connectivity Options (Main)
Headphone Amp
Supported Headphone Impedance: 32–600Ω, High Gain: 150–600Ω (2.3V RMS @ 150Ω, 2.9V RMS @ 600Ω), Output Impedance: 10Ω, Low Gain: 32–149Ω (1.2V RMS @ 32Ω)
Audio Technologies
CrystalVoice
Scout Mode
Supported Operating Systems
Windows® 10 Ver 1703, macOS 10.15 and above, Windows® 11
Included Accessories
Optical Cable (1m / 3.28 ft), USB-A to USB-C Cable (2m / 6.56 ft)
DAC
Dynamic Range (Stereo): 114 dB, THD+N (Stereo): 0.001%
ADC
Dynamic Range: 104 dB, THD+N: 0.0017%
Power
USB Bus Powered, USB-C
Recommended Usage
Home Entertainment
System Requirements
Windows® OS
Intel® Coreâ„¢i3 or AMD® equivalent processor
Intel, AMD, or 100% compatible motherboard
Microsoft® Windows 11, Windows 10 32 / 64-bit Ver 1703 or higher
> 4 GB RAM
> 4 GB of free hard disk space
USB 2.0 / USB 3.0 port
macOS
macOS X® 10.15 or higher
> 4 GB RAM
USB 2.0 / USB 3.0 port
PS5
Firmware Version 20.02-2.26.00.00-00.00.00.0.1 or later
Available USB port
Audio Balance feature requires a HDMI to Optical converter (not included)
PS4
Firmware Version 5.0 or later
Available USB port
Available Optical-out port (for Audio Balance)
Nintendo Switch
Switch OS 5.0 or later
Available 3.5 mm headphone port