Cruxtec Ultra-Thin CAT6A U/UTP Ethernet Cable Blue 2m (RF6A-020-BL)
  • Network-Cables-Cruxtec-Ultra-Thin-CAT6A-U-UTP-Ethernet-Cable-Blue-2m-RF6A-020-BL-3
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 10hrs and 24mins
Network-Cables-Cruxtec-Ultra-Thin-CAT6A-U-UTP-Ethernet-Cable-Blue-2m-RF6A-020-BL-1
SPECIFICATIONS:
Features
Fast Ethernet(IEEE 802.3u)
1000vg-AnyLAN(IEEE 802.12)
Token Ring(IEEE 802.5)
TP-PMD (ANSI X3T9.5)
1000 Mbps CDDI
ATM 1000 Mbps
Compatible with FLUKE test
Compliant Standard
Category 6A UL444, ANSI/TIA/EIA 568B, ISO/IEC 11801, ROHS
Suitable for
1000 Base T(IEEE 802.3)
Conductor Type
CAT6A U/UTP 28AWG (Oxygen Free Copper)
Connectors
Gold-plated RJ45
Transfer Rate
Up to 10Gbps
Bandwidth
Up to 500MHz
Sheath
Eco-friendly PVC
Insulation
HDPE
Outside Diameter
3.8mm Β± 0.20mm