D-Link ANT24-1200 Indoor 11.5dbi High Gain Directional Panel Antenna
  • Antennas-D-Link-ANT24-1200-Indoor-11-5dbi-High-Gain-Directional-Panel-Antenna-2
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 20hrs and 1mins
The D-Link ANT24-1200 High Gain Indoor Directional Panel Antenna is designed for use with wireless devices operating in the 2.4GHz frequency band such as 802.11 standard wireless access points and routers. It provides a Gain of 12dBi to give your wireless network an extended operating range. For best performance, users can use an antenna of the same Gain (12dBi) or higher, at the other end of the connection to take advantage of this antenna’s powerful signal transmission1. The antenna can be used at homes, businesses or public hotspots.
Point-to-Point Application
AP to Wireless Client Application
SPECIFICATIONS:
ELECTRICAL PROPERTIES
Frequency Range
2400-2500MHz
Peak Gain
12dBi
VSWR
1.5 : 1 Max
Polarization
Linear, vertical
Horizontal Half Power Beam Width
(HPBW/ H-PLANE)
80°
Vertical Half Power Beam Width
(HPBW/ V-PLANE)
23°
Front to Back Ratio
15 dB
Downtilt
0°
Power Handling
20 W (cw)
Impedance
50 ohms
Connector
SMA female (built-in)
Extension Cable
3 m with SMA and RP-SMA connectors
Mounting Type
Window/ Wall
PHYSICAL & ENVIRONMENTAL
Survival Wind Speed
180km/hr
Operating Temperature
-10°C to +55°C
Operating Humidity
95% @ 55°C