Eaton 5E G2 UPS 2200VA/1200W 3X ANZ Outlets Fan Tower (5E2200UiAU)
1200 W (2200 VA) line-interactive UPS in a compact black tower. 95% efficiency, AVR, surge protection, auto-shutdown, HID-USB port, 3 C13 outlets, sealed lead-acid battery.
  • UPS-Power-Protection-Eaton5E-G2-UPS-2200VA-1200W-3X-ANZ-Outlets-Fan-Tower-4
  • UPS-Power-Protection-Eaton5E-G2-UPS-2200VA-1200W-3X-ANZ-Outlets-Fan-Tower-1
  • UPS-Power-Protection-Eaton5E-G2-UPS-2200VA-1200W-3X-ANZ-Outlets-Fan-Tower-2
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 10hrs and 20mins
SPECIFICATIONS:
Product length/depth
330 mm
Product height
180 mm
Product width
133 mm
Product weight
9.8 kg
Secondary frequency - max
60 Hz
Wattage
1200 W
Form factor
Tower
Includes network card
No
Input connection
AU plug
Input voltage - min
140 V
Output voltage - max
257 V
Secondary frequency - min
50 Hz
Software compatibility
Battery type
Sealed, lead-acid
Efficiency
95
Special features
Automatic Voltage Regulation (AVR)
Saves space with a compact tower design
Construction type
Free standing model
Output voltage - min
195 V
Colour
Black
Extended battery capability
No
Output voltage range
195-257 V
Topology
Line-interactive
Surge protection
Yes
Input nominal voltage
240V
Input frequency range
45-65 Hz
Internal bypass
Input voltage - max
300 V
Voltage type
AC
Phase (output)
1
Battery management
Automatic battery test, deep-discharge protection, cold-start capable
Auto shutdown function
Yes
Number of outputs C13
3
Operating temperature - min
0 °C
VA rating
2200 VA
Potential free switch contact
Receptacle
(3) AU
Phase (input)
1
Package contents
Quick start
Safety instructions
Noise level
<40 dB at 1 meter
Feed type
Runtime graph
View runtime graph
User interface
LEDs
Battery quantity
2
Operating temperature - max
40 °C
Voltage
240V
Hot swap power
Temperature range
0° to 40°C (32° to 104°F)
Ethernet interface
Communication
USB port (HID compliant)
Relative humidity
0-85% non-condensing
Output apparent power
2200 VA
Rack mounting kit
Output frequency
50/60 Hz
Type of interface
USB
Primary frequency - min
45 Hz
Battery rating
12 V / 9 Ah
Type
UPS
Output nominal voltage
240V
Input voltage range
140-300 V
Nominal frequency
Primary frequency - max
65 Hz