Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Equites V700 700W 80+ Bronze Power Supply (PSU-EQ-V700)
Equites V700 700W 80+ Bronze Power Supply (PSU-EQ-V700)
700W DC PSU, 50A @12V, ≤100W combined +3.3V/+5V, active PFC, 80PLUS Bronze, 250k‑hour MTBF, OCP/OVP/SC protection, 100‑240V input, 0‑40°C operation, RCM certified, 150×85×140 mm, includes 20+4, 4+4, 6+2 PCIe & SATA/IDE connectors.
  • Power-Supply-PSU-Equites-V700-700W-80-Bronze-Power-Supply-PSU-EQ-V700-5
  • Power-Supply-PSU-Equites-V700-700W-80-Bronze-Power-Supply-PSU-EQ-V700-3
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 9hrs and 23mins
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
DC Output
700W
Combined +3.3V & +5V
Not exceed 100W
Max. Current for +12V
50A
Input Voltage
100 ~   240V
Input Frequency
50Hz ~ 60Hz
PFC
Active   PFC
Efficiency
80PLUS
20% ~  82%
50% ~  85%
100% ~  82%
MTBF
250,000 hours
Operating temperature
0°C ~ 40°C
Output Protection
Over current protection
Over voltage protection
Short circuit protection
Certification
RCM, 80 PLUS Bronze
Dimension
150 mm (W) x 85 mm (H) x 140 mm (D)
Cable Colour
Black
Connector
Connector:
Mainboard (20+4Pin)
CPU (4+4Pin)
PCIE (6+2Pin)
SATA+IDE (SATA & IDE)
SATA+IDE (SATA & IDE)
Exposed length (Connector):
500mm (20+4)
600mm (4+4)
500mm (6+2) / 150   (6+2)
450mm (SATA) / 150 (SATA) / 150 (IDE)
450mm (SATA) / 150 (SATA) / 150 (IDE) / 150 (IDE)
  • Product Name: