Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Memory (RAM)  > DDR4 RAM > G.Skill 16G (2x8G) F4-3200C16D-16GVKB Ripjaws V 3200MHz CL16 DDR4 RAM
G.Skill 16G (2x8G) F4-3200C16D-16GVKB Ripjaws V 3200MHz CL16 DDR4 RAM
  • DDR4-RAM-G-Skill-16G-2x8G-F4-3200C16D-16GVKB-PC4-25600-DDR4-3200-Mhz-4
  • DDR4-RAM-G-Skill-16G-2x8G-F4-3200C16D-16GVKB-PC4-25600-DDR4-3200-Mhz-2
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 11hrs and 56mins
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Memory Type
DDR4
Capacity
16GB (8GBx2)
Multi-Channel Kit
Dual Channel Kit
OC Profile Support
Intel XMP 2.0
Tested Speed (XMP)
3200 MT/s
Tested Latency (XMP)
Tested Voltage (XMP)
1.35V
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Checking (ECC)
Non-ECC
SPD Speed (Default)
2133 MT/s
SPD Voltage (Default)
1.20V
Fan Included
No
Features
Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready
Additional Notes
  • Prior to enabling XMP, memory kits will boot at default BIOS settings with compatible hardware.
  • Product Name: