Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Memory (RAM)  > DDR4 RAM > G.Skill 16GB (2x8GB) F4-3600C16D-16GTZNC Trident Z Neo C AMD RGB 3600MHz CL16 DDR4 RAM
G.Skill 16GB (2x8GB) F4-3600C16D-16GTZNC Trident Z Neo C AMD RGB 3600MHz CL16 DDR4 RAM
16GB (2x8GB) DDR4 Dual‑Channel kit, 3600MHz (16‑19‑19‑39, 1.35V) unbuffered Non‑ECC memory, SPD 2133MHz/1.20V, Intel XMP 2.0 ready. No fan included.
  • G-Skill-16GB-2x8GB-F4-3600C16D-16GTZNC-Trident-Z-Neo-C-AMD-RGB-3600MHz-CL16-DDR4-RAM-6
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 9hrs and 20mins
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Memory type
DDR4
Capacity
16GB (8GBx2)
Multi-channel kit
Dual Channel Kit
Tested speed
3600MHz
Tested latency
Tested voltage
1.35V
Registered/unbuffered
Unbuffered
Error checking
Non-ECC
SPD speed
2133MHz
SPD voltage
1.20V
Fan included
No
Features
Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready
Additional notes
Prior to enabling XMP, memory kits will boot at default BIOS settings with compatible hardware.
Memory module height can be found in the FAQ, under the question "How tall are the memory modules?".
  • Product Name: