Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Memory (RAM)  > DDR4 RAM > G.Skill 16GB (2x8GB)F4-4000C18D-16GVK Ripjaws V 4000MHz CL18 DDR4 RAM
G.Skill 16GB (2x8GB)F4-4000C18D-16GVK Ripjaws V 4000MHz CL18 DDR4 RAM
  • 56236_thumb_P_1595576539472
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 9hrs and 21mins
G-Skill-16GB-2x8GB-F4-4000C18D-16GVK-Ripjaws-V-4000MHz-DDR4-RAM-1
SPECIFICATIONS:
Memory Type
DDR4
Capacity
16GB (8GBx2)
Multi-Channel Kit
Dual Channel Kit
Tested Speed (XMP/EXPO)
4000 MT/s
Tested Latency (XMP/EXPO)
Tested Voltage (XMP/EXPO)
1.35V
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Checking (ECC)
Non-ECC
SPD Speed (Default)
2133 MT/s
SPD Voltage (Default)
1.20V
Fan Included
No
Features
Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready
Additional Notes
  • Prior to enabling XMP, memory kits will boot at default BIOS settings with compatible hardware.
  • Product Name: