Home  > PC Parts  > PC Accessories  > Cables  > Powerboards and Adapters > Generic 40W Dual USB Type C PD Charger with SAA Approval (CH-PD40W-USB C+C)
Generic 40W Dual USB Type C PD Charger with SAA Approval (CH-PD40W-USB C+C)
Dual USB‑C 40W charger (2 × 20W) with PD 3.0, PPS & QC 3.0 support. Fast‑charge iPhone up to 3×, iPad up to 3 A, and Android devices. Compact, lightweight, SAA/RCM certified with overload & surge protection.
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 10hrs and 23mins
Generic 40W Dual USB Type C PD Charger with SAA Approval
【Dual USB C Charger 】40W=2* 20W USB-C Power Adapter, top up any two phones, tablets or other USB-C devices at one time, without sacrificing charging speeds. Compact and lightweight, easy to carry and power your devices anytime anywhere.
【Rapid Charger iPhone】3X faster iPhone 13 charger block. Fast charge most smartphones to 50% within 30 mins, while charging a drained new iPhone 13 or iPhone 12 to 60%, 3 times faster than its original 5W charger.
【Fast iPad Charger】Deliver power up to 3A, charge iPad Air or Mini models to 50% in 50 mins. Fully charge your iPad 8 or earlier models in just 2.3H, saving 3.7H than a standard 1A charger (6H).
Universal Compatibility
Android Phones : Note 8 / S8 and LaterGalaxy Note 20 / S21 Ultra / S21 +, Note 10 9 8, S20 S20+ S10 S10+ S9 S9+ S8, S8+ etc, Pixel 2 3 4 5 XL 2XL 3XL 4XL 3A, LG / Sony etc.
iPads : iPad / iPad Pro / iPad Air / iPad Mini 2012 and Later : iPad 3 4 5 6 7 8 9 Gen / iPad Pro 1 2 3 4 5 Gen / iPad Air 1 2 3 4 Gens / iPad Mini 1 2 3 4 5 6 Gens. iPad 7.9” 8.3” 9.7” 10.2” 10.5” 10.9” 11” 12.9”. iPad 2017 2018 2019 2020 2021 etc.
Other USB C devices: Wireless Chargers, Wireless Earbuds, Smartwatch, Switch and more .
SPECIFICATIONS:
Rated input
100-240V, 50/60HZ 1A
Rated output
USB-A 5V-2A
Rated output
USB-C PD1: 5V-3A/9V-2.22A/12V-1.67A/15V-2A/20V-1.5A
USB-C PD2: 5V-3A/9V-2.22A/12V-1.67A/15V-2A/20V-1.5A
Support
Fast Charging Protocol PD3.0 / QC3.0
Safety approves
RCM certificated, overload protection, surge protection, etc.
  • Product Name: