Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Gigabyte 1000W 80+ Gold Fully Modular PCIe 5.1 ATX 12V v3.1 Power Supply (GP-UD1000GM PG5 V2)
Gigabyte 1000W 80+ Gold Fully Modular PCIe 5.1 ATX 12V v3.1 Power Supply (GP-UD1000GM PG5 V2)
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 11hrs and 11mins
SPECIFICATIONS:
Type
Intel Form Factor ATX 12V v3.1
PFC
Active PFC (>0.9 typical)
Input Voltage
100-240 Vac (full range)
Input Current
15-6.5A
Input Frequency
60-50 Hz
Output Capacity
1000W
Dimensions
150 x 140 x 86 mm
Fan Type
120mm Hydraulic Bearing(HYB) Fan
80 PLUS
Gold
Efficiency
90% at typical load
MTBF
>100,000 hours
Protections
OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP
Power Good Signal
100-150ms
Hold Up Time
>16ms
Cable Type
Embossed, All black
Connectors
ATX/MB 20+4 Pin x 1 : 610mm*1
CPU/EPS 4+4 Pin x 2 : 650mm+200mm*1
PCI-e 6+2 Pin x 4 : 600mm+150mm*2
PCI-e 12+4 Pin x 1:700mm*1
SATA x 8 : 600mm+150mm+150mm+150mm*2
4 Pin Peripheral x 3+4-Pin Floppy x 1 : 500mm+150mm+150mm+150mm*1
  • Product Name: