Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Lian Li 1000W 80+ Platinum Fully Modular PCIe 5.1 ATX 3.1 Power Supply (SP1000P.B)
Lian Li 1000W 80+ Platinum Fully Modular PCIe 5.1 ATX 3.1 Power Supply (SP1000P.B)
  • Power-Supply-PSU-Lian-Li-1000W-80-Platinum-ATX-3-1-Fully-Modular-Power-Supply-SP1000P-B-1
  • Power-Supply-PSU-Lian-Li-1000W-80-Platinum-ATX-3-1-Fully-Modular-Power-Supply-SP1000P-B-2
  • Power-Supply-PSU-Lian-Li-1000W-80-Platinum-ATX-3-1-Fully-Modular-Power-Supply-SP1000P-B-3
  • Power-Supply-PSU-Lian-Li-1000W-80-Platinum-ATX-3-1-Fully-Modular-Power-Supply-SP1000P-B-5
  • Power-Supply-PSU-Lian-Li-1000W-80-Platinum-ATX-3-1-Fully-Modular-Power-Supply-SP1000P-B-4
  • Power-Supply-PSU-Lian-Li-1000W-80-Platinum-ATX-3-1-Fully-Modular-Power-Supply-SP1000P-B-6
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 9hrs and 21mins
Power-Supply-PSU-Lian-Li-1000W-80-Platinum-Fully-Modular-PCIe-5-1-ATX-3-1-Power-Supply-SP1000P-B-9
Power-Supply-PSU-Lian-Li-1000W-80-Platinum-Fully-Modular-PCIe-5-1-ATX-3-1-Power-Supply-SP1000P-B-10
SPECIFICATIONS:
Dimensions
(W)125 mm X (H)63.5 mm X (D)100 mm
DC output cable
Fully Modular
Color
Black
Material
SECC
ATX12V version
ATX 3.1
Efficiency certification
80 PLUS Platinum
Max. DC output
1000W
Combine +3.3v & 5v
100W
Combined +12v
999.6W
Input rating
100–240Vac 50–60Hz 6–12A
PFC
Active PFC, PF > 0.95 under full load @ 115Vac, 60Hz
Protection
OPP/ NLP /OVP / SCP / UCP / OTP / UVP / SIP
Fan SPC
92mm FDB Fan
Fan RPM
2900RPM
Fanless mode
Yes
Noise level
45dBA
Working temperature
0~40℃
  • Product Name: