Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Lian Li 1300W EG1300.BE 80+ Platinum T-Shape ATX Power Supply with 4 Port USB Hub - Black (EG1300.BE)
Lian Li 1300W EG1300.BE 80+ Platinum T-Shape ATX Power Supply with 4 Port USB Hub - Black (EG1300.BE)
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 20hrs and 47mins
SPECIFICATIONS:
Dimensions
(D)182 mm X (W)86 mm X (H)150 mm
Power supply design
Fully modular
Color
Black
Material
Steel
Form factor
ATX 3.1
Certification
80 PLUS PLATINUM / Cybenetics PLATINUM / PPLP PLATINUM
Max. DC output
1300W
Combined +3.3V & +5V
120W
Combined +12V
1296W
Input voltage
100-240Vac
Input frequency range
15-7.5A 50-60Hz
PFC
Active PFC, PF > 0.90 under full load @ 115Vac, 60Hz
Efficiency
92.39% MAX
Protective circuit
OCP/OVP/OTP/OPP/SCP/UVP
Connectors
1 x 24/20-Pin motherboard connector (500mm) x1pcs
1 x 8/4+4 Pin CPU/ATX 12V connector (550mm) x2pcs
1 x 8/6+2 Pin PCle connector (550m m) x4pcs
1 x 12V-2Γ—6 connector (550mm) Γ— 1pcs
1 x 12VHPWR - 2 x 8pin connector (550mm) Γ— 1pcs
4 x 4-Pin Peripheral connector   (500mm-150mm-150mm- 150mm) x1pcs
4 x SATA connector (400mm-150mm-150mm-150mm) x1pcs
4 x SATA connector (300mm-15mm-15mm-15mm) x 1pcs
4 x Y Type SATA connector (400mm-125mm*2) x1pcs
USB*9pin - USB*9pin connector (350mm) Γ— 1pcs
USB*9pin -Type A connector (550mm) Γ— 1pcs
Fan type
120mm FDB Fan
Fan speed
2400RPM
Fan noise level
33.61dBA
  • Product Name: