MAXSUN Intel Arc B580 Milestone 12G Graphics Card (MS-ARC-B580-MILESTONE-12G)
  • MAXSUN-Intel-Arc-B580-Milestone-12G-Graphics-Card-MS-ARC-B580-MILESTONE-12G-6
  • MAXSUN-Intel-Arc-B580-Milestone-12G-Graphics-Card-MS-ARC-B580-MILESTONE-12G-2
  • MAXSUN-Intel-Arc-B580-Milestone-12G-Graphics-Card-MS-ARC-B580-MILESTONE-12G-3
  • MAXSUN-Intel-Arc-B580-Milestone-12G-Graphics-Card-MS-ARC-B580-MILESTONE-12G-4
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 10hrs and 23mins
MAXSUN-Intel-Arc-B580-Milestone-12G-Graphics-Card-MS-ARC-B580-MILESTONE-12G-1
SPECIFICATIONS:
Xe-cores
20
Graphics Clock
2670 MHz
Graphics Clock Boost
2850 MHz
Graphics Memory Interface
192-bit
Graphics Memory Speed
19 Gbps
Memory Capacity
12GB
Memory Type
GDDR6
Graphics Memory Bandwidth
456 GB/s
PCIe Bus Interface
PCIe 4.0 x8
Power Connector
8 Pin ATX 12V
Output Ports
3x DisplayPort 2.1 + HDMI 2.1
GPU Power Consumption
190W
Card Dimensions
241 x 104 x 43.1 mm