Home  > Laptops & Computers  > Laptops  > Laptops by Brands  > MSI Laptops > MSI Venture A16 AI+ A3HMG 16in 2K OLED 120Hz Ryzen AI 5 340 512GB SSD 16GB RAM W11H Laptop (Venture A16 AI+ A3HMG-016AU)
MSI Venture A16 AI+ A3HMG 16in 2K OLED 120Hz Ryzen AI 5 340 512GB SSD 16GB RAM W11H Laptop (Venture A16 AI+ A3HMG-016AU)
AMD Ryzen™ AI 5 340 CPU, 16GB RAM, 512GB SSD, 16” 2K OLED 120 Hz display, AMD Radeon™ Graphics, Windows 11 Home, 75 Whr battery, Wi‑Fi 6E, Bluetooth 5.3, HDMI 2.1, USB‑C DP/PD, IR webcam, backlit keyboard with Copilot key, fTPM 2.0 security.
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 10hrs and 19mins
SPECIFICATIONS:
CPU
AMD Ryzen™ AI 5 340 Processor
OS
Windows 11 Home
Display
16” 2K (2048x1280), 120Hz, OLED
Graphics
AMD Radeon™ Graphics
Memory
16GB RAM
Storage
512GB SSD
Security
Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0
Webcam Shutter
Secured-core PCs
Kensington Lock
Microsoft Pluton Security Technology
Webcam
IR HD type (30fps@720p)
Keyboard
Single Backlit Keyboard (White) with Copilot Key
Communication
Gb LAN
802.11 ax Wi-Fi 6E + Bluetooth v5.3
Audio
2x 2W Speaker
Audio Jack
1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack
Sensor
1x Fingerprint (Optional)
I/O Ports
2x Type-A USB3.2 Gen1
1x HDMI™ 2.1 (4K @ 60Hz)
1x RJ45
1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort™/ Power Delivery 3.0)
Battery
75Whr Battery (Whr)
4-Cell
AC Adapter
90W adapter
Dimension (WxDxH)
359.3 x 245.25 x 22.15-23.15 mm
Weight (w/ Battery)
1.9 kg
Color
Solid Grey
  • Product Name: