Noctua NH-D12L Chromax Black CPU Cooler (NH-D12L-CH-BK)
  • CPU-Cooling-Noctua-NH-D12L-Chromax-Black-CPU-Cooler-NH-D12L-CH-BK-5
  • CPU-Cooling-Noctua-NH-D12L-Chromax-Black-CPU-Cooler-NH-D12L-CH-BK-2
  • CPU-Cooling-Noctua-NH-D12L-Chromax-Black-CPU-Cooler-NH-D12L-CH-BK-3
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 7hrs and 16mins
CPU-Cooling-Noctua-NH-D12L-Chromax-Black-CPU-Cooler-NH-D12L-CH-BK-1
SPECIFICATIONS:
COOLER SPECIFICATION
Socket compatibility
Height (without fan)
145 mm
Width (without fan)
125 mm
Depth (without fan)
113 mm
Weight (without fan)
700 g
Height (with fan)
145 mm
Width (with fan)
125 mm
Depth (with fan)
113 mm
Weight (with fan)
890 g
Material
Copper (base and heat-pipes), aluminium (cooling fins), soldered joints & nickel plating
NSPR
148
Max. TDP
see NSPR
Fan compatibility
NF-A12x25r (square-frame 120mm fans not supported)
Scope of delivery
Black NH-D12L heatsink
NF-A12x25r PWM chromax.black premium fan
NA-RC14 Low-Noise Adaptor (L.N.A)
NT-H1 high-grade thermal compound
Black SecuFirm2β„’ mounting kit
Noctua metal case-badge
FAN SPECIFICATION
Model
Noctua NF-A12x25r PWM chromax.black
Bearing
SSO2
Max. rotational speed (+/- 10%)
2000 RPM
Max. rotational speed with L.N.A. (+/- 10%)
1700 RPM
Min. rotational speed @ 20% PWM (+/-20%)
450 RPM
Max. airflow
102,1 m/h
Max. airflow with L.N.A.
84,5 m/h
Max. acoustical noise
22,6 dB(A)
Max. acoustical noise with L.N.A.
18,8 dB(A)
Airflow
102.1 m/h
Airflow with L.N.A.
84.5 m/h
Acoustical noise
22.6 dB(A)
Input power (typical)
1.2 W
Input power (max.)
1.68 W
Voltage range
12 V