Noctua Redux U12S CPU Cooler (NH-U12S-REDUX)
  • 58961_thumb_P_1619671063736
  • 58961_thumb_P_1619671081321
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 7hrs and 16mins
CPU-Cooling-Noctua-Redux-U12S-CPU-Cooler-NH-U12S-REDUX-2
SPECIFICATIONS:
COOLER
Socket compatibility
Height (without fan)
158 mm
Width (without fan)
125 mm
Depth (without fan)
45 mm
Height (with fan)
158 mm
Width (with fan)
125 mm
Depth (with fan)
71 mm
Weight (with fan)
710 g
Material
Nickel plated Copper (base and heat-pipes), aluminium (cooling fins)
NSPR
129
Max. TDP
see NSPR
Fan compatibility
120x120x25
Scope of delivery
NH-U12S redux heatsink
NF-P12 redux-1700 PWM fan
4x NA-AVP1 grey anti-vibration pads
Fan mounting clips (one pair)
NT-H1 high-grade thermal compound (pre-applied)
SecuFirm2β„’ mounting kit
FAN
Model
NF-P12 redux-1700 PWM
Bearing
SSO
Max. rotational speed (+/- 10%)
1700 RPM
Min. rotational speed @ 20% PWM (+/-20%)
450 RPM
Max. airflow
120,2 m/h
Max. acoustical noise
25,1 dB(A)
Voltage range
12 V