Home  > PC Parts  > Peripherals  > Monitors  > Monitors > Philips 49in Dual QHD VA LCD 75Hz SuperWide Curved Monitor (49B2U5900C)
Philips 49in Dual QHD VA LCD 75Hz SuperWide Curved Monitor (49B2U5900C)
  • Monitors-Philips-49in-Dual-QHD-VA-LCD-75Hz-SuperWide-Curved-Monitor-49B2U5900C-7
  • Monitors-Philips-49in-Dual-QHD-VA-LCD-75Hz-UltraWide-Curved-Monitor-49B2U5900C-1
  • Monitors-Philips-49in-Dual-QHD-VA-LCD-75Hz-UltraWide-Curved-Monitor-49B2U5900C-3
  • Monitors-Philips-49in-Dual-QHD-VA-LCD-75Hz-UltraWide-Curved-Monitor-49B2U5900C-2
  • Monitors-Philips-49in-Dual-QHD-VA-LCD-75Hz-UltraWide-Curved-Monitor-49B2U5900C-4
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 7hrs and 40mins
Monitors-Philips-49in-Dual-QHD-VA-LCD-75Hz-UltraWide-Curved-Monitor-49B2U5900C-5
SPECIFICATIONS:
PICTURE/DISPLAY
Panel Size
48.8 inch / 124 cm
Aspect ratio
32:9
LCD panel type
VA LCD
Backlight type
W-LED system
Pixel pitch
0.2328 x 0.2328 mm
Brightness
450 (SDR) cd/m², 500 (HDR) cd/m²
Display colors
1.07B
Color gamut (typical)
NTSC 97%, sRGB 119%*
Contrast ratio (typical)
3000:1
SmartContrast
Response time (typical)
4 ms (Gray to Gray)*
Viewing angle
178º (H) / 178º (V)
@ C/R > 10
Picture enhancement
SmartImage
Maximum resolution
5120x1440@75Hz (HDMI/DP/USB-C)*
Effective viewing area
1191.936(H)x335.232(V)mm, 1800R curvature*
Scanning Frequency
HDMI: 30 - 140 kHz (H) / 48-75 Hz (V); DP: 30 - 114 kHz (H) / 48-75 Hz (V); USB-C: 30 - 114 kHz (H) / 30-75 Hz (V)
sRGB
Yes
Delta E
< 2
SoftBlue
Yes
Flicker-free
Pixel Density
109 PPI
Display Screen Coating
Anti-Glare, 3H, Haze 25%
SmartUniformity
93 ~ 105%
EasyRead
Adaptive sync (VRR)
HDR
DisplayHDR 400 certified
EyeSafe
CONNECTIVITY
Signal Input
HDMI 2.0 x 2, DisplayPort 1.4 x 1, USB-C x 1 (upstream, DP Alt mode, Data, PD)
Sync Input
Separate Sync
Sync on Green
Audio (In/Out)
Audio out
RJ45
Ethernet LAN up to 1G
HDCP
HDCP 1.4 (HDMI / DisplayPort / USB-C), HDCP 2.2 (HDMI / DisplayPort / USB-C)
HBR3
HBR3
USB Hub
USB 3.2 Gen 1 / 5 Gbps, USB-B upstream x 1, USB-A downstream x 2 (with 1 for fast charge B.C 1.2), USB-C downstream x 1 (Data, PD 15W)
POWER DELIVERY
Max power delivery
up to 100W (5V/3A, 7V/3A, 9V/3A, 10V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/3.25A, 20V/4.8A)*
Version
USB PD version 3.0
CONVENIENCE
Built-in Speakers
3 W x 2
Plug & Play Compatibility
DDC/CI
Mac OS
sRGB
Windows 11 / 10 / 8.1 / 8
User convenience
SmartImage
Input
User
Menu
Power On/Off
OSD Languages
Brazil Portuguese
Czech
Dutch
English
French
Finnish
German
Greek
Hungarian
Italian
Japanese
Korean
Portuguese
Polish
Russian
Simplified Chinese
Spanish
Swedish
Traditional Chinese
Turkish
Ukrainian
Other convenience
Kensington lock
Earphone hook
VESA mount (100x100mm)
Control software
SmartControl
MultiView
PIP/PBP mode
2x devices
KVM
Yes (USB-C/USB-B)
Stand
Height adjustment
150 mm
Swivel
-/+30 degree
Tilt
-5/15 degree
POWER
ECO mode
34.18 W (typ.)
Power supply
Built-in
100-240VAC, 50-60Hz
Off mode
0.3 W (typ.)
On mode
52.27 W (typ.) (EnergyStar test method)
Standby mode
0.3 W (typ.)
Power LED indicator
Operation - White
Standby mode - White (blinking)
DIMENSIONS
Packaging in mm (WxHxD)
1290 x 475 x 300 mm
Product without stand (mm)
1193 x 373 x 164 mm
Product with stand (max height)
1193 x 583 x 268 mm
WEIGHT
Product with packaging (kg)
22.70 kg
Product with stand (kg)
15.30 kg
Product without stand (kg)
OPERATING CONDITIONS
Altitude
Operation: +12,000ft (3,658m), Non-operation: +40,000ft (12,192m)
Temperature range (operation)
0°C to 40 Â°C
Relative humidity
20%-80  %
Temperature range (storage)
-20°C to 60 Â°C
MTBF (demonstrated)
70,000 hrs (excluded backlight)
SUSTAINABILITY
Environmental and energy
PowerSensor
LightSensor
EnergyStar 8.0
EPEAT*
RoHS
Post consumer recycled plastic
85%+OBP 5%
Recyclable packaging material
100 %
Specific Substances
Mercury free
PVC / BFR free housing
Compliance and standards
Regulatory Approvals
CB
CE Mark
ETL
CEC
TUV/GS
TUV Ergo
TCO Certified
TCO Certified Edge
EAC
EAC ROHS
MEPS
UKCA
EMF
FCC
ICES-003
TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution)
eyesafe® CERTIFIED 2.0
CABINET
Finish
Texture
Foot
Silver
Front bezel
Charcoal
Rear cover
Charcoal
  • Product Name: