Razer Hammerhead Lightning Connector Gaming and Music In-ear Headset (RZ04-02090100)
  • 47585_thumb_P_1540186505249
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 9hrs and 3mins
Product features
  • Punchy deep bass
  • Razer Hammerhead for iOS realizes high-quality audio with a 10 mm oversized dynamic driver and a custom tuned DAC (D / A converter).
  • All control is possible with inline remote control.
  • High quality sound quality output from LIGHTNING connector and custom tune DAC
  • Since there is no analog processing at the general 3.5 mm terminal, it is possible to directly extract the sound from the sound source source, and reproduce accurate sound with pure anywhere.
  • 10 MM dynamic driver that realizes superb high quality audio
  • Razer Hammerhead for iOS adopts a 10 mm driver, and the space inside the main body is also given the optimum design for high sound quality.
  • Customizable audio experience with dedicated HAMMERHEAD iOS application
  • You can select preset EQ or customize your favorite sound quality freely.
SPECIFICATIONS
  • Headphones:
  • Frequency response: 20 Hz to 20 kHz
  • Impedance: 32 ± 15% Ω
  • Sensitivity: 102 ± 3 dB @ 1 kHz
  • Maximum input: 10 mW
  • Driver: 10 mm (using neodymium magnetic material)
  • Cable length: 1.3 m / 4.27 ft.
  • \Weight: 28.0 g / 0.06 lbs
  • Microphone:
  • Frequency response: 100 Hz to 10,000 Hz
  • S / N ratio:? 58 dB
  • Sensitivity (@ 1 kHz): 42 ± 3 dB