Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > SilverStone 850W ATX 3.0 80+ Gold Power Supply - White (SST-DA850R-GMA-WWW)
SilverStone 850W ATX 3.0 80+ Gold Power Supply - White (SST-DA850R-GMA-WWW)
850W ATX PSU (SST‑AX0850MCGD‑D) white, 80 PLUS Gold, 87‑89% efficient with active PFC (>0.9). Silent 120 mm fan (0 dBA), 471 W/L, 100k h MTBF, 0‑50 °C. Protections: OCP, OVP, SCP, OTP, UVP. Includes 24‑pin, EPS, PCIe, SATA connectors.
  • Power-Supply-PSU-SilverStone-850W-80-Gold-Power-Supply-White-SST-DA850R-GMA-WWW-7
  • Power-Supply-PSU-SilverStone-850W-80-Gold-Power-Supply-White-SST-DA850R-GMA-WWW-4
  • Power-Supply-PSU-SilverStone-850W-80-Gold-Power-Supply-White-SST-DA850R-GMA-WWW-2
  • Power-Supply-PSU-SilverStone-850W-80-Gold-Power-Supply-White-SST-DA850R-GMA-WWW-3
  • Power-Supply-PSU-SilverStone-850W-80-Gold-Power-Supply-White-SST-DA850R-GMA-WWW-5
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 11hrs and 11mins
Power-Supply-PSU-SilverStone-850W-80-Gold-Power-Supply-White-SST-DA850R-GMA-WWW-1
SPECIFICATIONS:
Model (safety certification)
SST-AX0850MCGD-D
Color
White (lead-free paint)
Max. DC Output
850W
Power density
471W/L
Load Range
Output
Max.(Amps)
Min.(Amps)
Range (%)
Line   Reg.(%)
Ripple(mVp-p)
+3.3V
20A
0A
±3%
±1%
40mV
+5V
20A
0A
±3%
±1%
40mV
+12V
70.8A
0A
+5%-7%
±1%
80mV
+5VSB
3A
0A
±5%
±1%
40mV
-12V
0.3A
0A
±8%
±1%
80mV
Combined +3.3V & +5V
100W
Combined +12V
850W
Input Voltage
90 ~ 264 Vrms
Input Frequency Range
47Hz ~ 63Hz
PFC
Active PFC (PF>0.9 at full load)
Efficiency
≥87% & <89%
MTBF
100,000 hours
Operating temperature
0°C ~ 50°C
Protection
Over Current Protection
Over Power Protection
Over Voltage Protection
Short Circuit Protection
Over Temperature Protection
Under Voltage Protection
Connectors
1 x 24 / 20-Pin motherboard connector
2 x 8 / 4-Pin EPS / ATX 12V connector
4 x 8 / 6-Pin PCIe connectors
1 x 12V-2x6 connector
8 x SATA connectors
4 x 4-Pin Peripheral connector
※ DA850R-GMA/ DA850R-GMA-WWW is not compatible with PP05-E and PP06 cables.
Cooling System
Silent 120mm fan
Noise Level
0 dBA minimum
Certification
80 PLUS Gold
Form factor
ATX (PS2)
Dimension
150mm (W) × 86mm (H) × 140mm (D)
5.91" (W) x 3.39" (H) x 5.51" (D)
Weight
2.13 kg
  • Product Name: