Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > SilverStone ATTIS 650R 650W 80+ Bronze ATX 3.1 Power Supply - White (SST-AT650R-BF-WBW)
SilverStone ATTIS 650R 650W 80+ Bronze ATX 3.1 Power Supply - White (SST-AT650R-BF-WBW)
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 9hrs and 53mins
SPECIFICATIONS:
Colour
White
Max. DC Output
650W
Load Range
Output
Max.(Amps)
Min.(Amps)
Range (%)
Line Reg.(%)
Ripple(mVp-p)
+3.3V
20A
0A
±5%
±1%
50mV
+5V
20A
0A
±5%
±1%
50mV
+12V
54.1A
0A
+5~-7%
±1%
120mV
+5VSB
3A
0A
±5%
±1%
50mV
-12V
0.3A
0A
±10%
±1%
50mV
Combined +3.3V & +5V
100W
Combined +12V
649.2W
Input Voltage
90 ~ 264 Vrms
Input Frequency Range
47Hz ~ 63Hz
PFC
Active PFC (PF>0.9 at full load)
Efficiency
82% ~ 85% (at 20% ~ 100% loading)
MTBF
100,000 hours
Operating temperature
0°C ~ 50°C
Protection
Over Power Protection
Over Voltage Protection
Short Circuit Protection
Under Voltage Protection
Connectors
1 x 24 / 20-Pin motherboard connector
2 x 4-Pin + 4-Pin ATX 12V connectors
4 x 8 / 6-Pin PCIe connectors
6 x SATA connectors
3 x 4-Pin Peripheral connector
Cooling System
Silent 120mm fan
Noise Level
18 dBA minimum
Certification
80 PLUS Bronze
Form factor
ATX (PS2)
Dimension
150mm (W) × 86mm (H) × 140mm (D)
5.91" (W) x 3.39" (H) x 5.5" (D)
Weight
1.52 kg
  • Product Name: