Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Fans and Accessories  > 80mm Case Fans > SilverStone High performance 80mm PWM Industrial Fan (SST-FHS80X-24V)
SilverStone High performance 80mm PWM Industrial Fan (SST-FHS80X-24V)
  • 80mm-Case-Fans-SilverStone-High-performance-80mm-PWM-Industrial-Fan-SST-FHS80X-24V-10
  • 80mm-Case-Fans-SilverStone-High-performance-80mm-PWM-Industrial-Fan-SST-FHS80X-24V-2
  • 80mm-Case-Fans-SilverStone-High-performance-80mm-PWM-Industrial-Fan-SST-FHS80X-24V-4
  • 80mm-Case-Fans-SilverStone-High-performance-80mm-PWM-Industrial-Fan-SST-FHS80X-24V-3
  • 80mm-Case-Fans-SilverStone-High-performance-80mm-PWM-Industrial-Fan-SST-FHS80X-24V-5
  • 80mm-Case-Fans-SilverStone-High-performance-80mm-PWM-Industrial-Fan-SST-FHS80X-24V-6
  • 80mm-Case-Fans-SilverStone-High-performance-80mm-PWM-Industrial-Fan-SST-FHS80X-24V-7
  • 80mm-Case-Fans-SilverStone-High-performance-80mm-PWM-Industrial-Fan-SST-FHS80X-24V-8
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 10hrs and 13mins
80mm-Case-Fans-SilverStone-High-performance-80mm-PWM-Industrial-Fan-SST-FHS80X-24V-1
SPECIFICATIONS:
Material
PPE fan blades, PBT frame
Color
Black
Bearing
Dual ball bearing
Connectors
4 pin PWM connector
Rated Voltage
24V
Starting Voltage
12V
Rated Current
0.28A (safety-rated current: 0.5A)
Rated Power
6.72W
Speed
0 ~ 8700 RPM
Airflow
70.3 CFM
Static Pressure
39.5 mmH2O
Noise Level
55 dBA
Dimension
80mm (W) x 38mm (H) x 80mm (D)
3.15" (W) x 1.5" (H) x 3.15" (D)
Extra
[1] 80mm fan grill included
[2] PWM to 2-pin adapter cable included
  • Product Name: