SilverStone RM45-360 4U Rackmount Case No PSU (SST-RM45-360)
  • Silverstone-Cases-SilverStone-RM45-360-4U-Rackmount-Case-No-PSU-SST-RM45-360-5
  • Silverstone-Cases-SilverStone-RM45-360-4U-Rackmount-Case-No-PSU-SST-RM45-360-2
  • Silverstone-Cases-SilverStone-RM45-360-4U-Rackmount-Case-No-PSU-SST-RM45-360-3
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 10hrs and 25mins
Silverstone-Cases-SilverStone-RM45-360-4U-Rackmount-Case-No-PSU-SST-RM45-360-1
SPECIFICATIONS:
Chassis form factor
4U
Motherboard
SSI-EEB * , SSI-CEB, Extended ATX, ATX, Micro-ATX, Mini-ITX
* The combined length of 5.25” devices and the motherboard equals 481mm. Please refer to the manual for a detailed illustration of various motherboard form factor tolerances when 5.25” devices are to be installed within this constraint.
Material
Steel
Main metal thickness
1.0mm ~ 1.2mm
Drive Support
Internal:
3.5" x 8
2.5" x 4
Power Supply
PS2 (ATX) / Mini Redundant / 2U Redundant
Cooling system
Front: 120mm x 3
Rear: 80mm x 2 (2 x 80mm fans included)
Radiator support
Front: 120mm / 240mm / 360mm
Limitation of CPU cooler
130mm (with GPU holder)
148mm (without GPU holder)
Expansion card
Length 340mm
Width w/ GPU holder: 116mm
Width w/o GPU holder: 154mm
Expansion Slot
8
Front I/O Port
USB Type-C x 1 *
USB 3.0 x 2
* A USB3 Type-C internal cable with a total length of 800mm is provided. When connecting external storage devices, it is advisable to avoid using overly lengthy cables, as excessive cable length can potentially lead to a decrease in transfer speed.
Front buttons
Power On/Off
System Reset
LED Indicators
Power LED x 1: Blue
HDD Access x 1: Green
LAN LED x 2: Green
Dimension
438mm (W) x 176mm (H) x 500mm (D), 38.54 Liters
17.24" (W) x 6.93" (H) x 19.69" (D), 38.54 Liters