Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Silverstone ST1500-TI Titanium 1500W 80 Plus Power Supply Modular (SST-ST1500-TI)
Silverstone ST1500-TI Titanium 1500W 80 Plus Power Supply Modular (SST-ST1500-TI)
  • 43084_thumb_P_1519971637616
  • 43084_thumb_P_1519971651095
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 20hrs and 1mins
  • Top-level efficiency with 80 PLUS Titanium certification
  • All Japanese capacitors
  • 100% modular cables
  • 24/7 continuous power output with 50Æ’ operating temperature
  • Class-leading single +12V rail
  • Strict ±3% voltage regulation and low ripple & noise
  • Dual EPS 8pin with multiple PCI-E 8 / 6pin connectors support
  • Ultra silent 135mm fan with intelligent semi-fanless operation
Official Product LinkOpen Link
Max. DC Output
1500W (Peak 1600W)
Power density646W per liter
Load Range +3.3V+5V+12V1+12V2+5VSB-12VMax.(Amps)25A22A125A/3.0A0.3APeak (Amps)//////Min.(Amps)0A0A0.15A/0A0ARange (%)±3%±3%±3%/±5%±10%Line Reg.(%)±1%±1%±1%/±1%±1%Ripple(mVp-p)50mV50mV120mV/50mV120mV
Combined +3.3V & +5V120W
Combined +12V1500W
Input Voltage90 ~ 264 Vrms
Input Frequency Range47Hz ~ 63Hz
PFCActive PFC (PF>0.9 at full load)
Efficiency90% ~ 94% at 10% ~ 100% loading
MTBF100,000 hours
ProtectionOver Current Protection
Over Power Protection
Over Voltage Protection
Short Circuit Protection
Under Voltage Protection
Over Temperature Protection
Connectors
1 x 24 / 20-Pin motherboard connector (550mm)
1 x 8 / 4-Pin EPS / ATX 12V connector (750mm)
1 x 8 / 4-Pin EPS / ATX 12V connector (550mm)
8 x 8 / 6-Pin PCIE connector ("550mm" x 8)
16 x SATA connector ("600mm / 150mm / 150mm / 150mm" x 4)
6 x 4-Pin Peripheral connector ("600mm / 150mm / 150mm" x 2)
1 x 4-Pin Floppy adapter connector (100mm)
Cooling SystemSingle 135mm silent fan
Form factorATX
Noise Level0 ~ 36 dBA
Dimension150 mm (W) x 86 mm (H) x 180 mm (D)
5.91" (W) x 3.39" (H) x 7.09" (D)
Weight3.96 kg
Certification80 PLUS Titanium
OtherGPU Support list
Compatible with ATX12V v2.4
Power supply connector overuse definition
A single PCIe 8pin cable and connectorâ„¢s maximum current rating is 12.5A, which is 150W (+12V x 12.5A). So SilverStoneâ„¢s warranty will not cover damages or malfunction resulting from the use of a graphics card or expansion card with a single PCIe 8pin connector that exceeds standard 225W total power draw (150W from PCIe 8pin connector + 75W from PCIe motherboard slot). Similarly, a graphics card or expansion card with dual PCIe 8pin connectors that exceed 375W total power draw (300W from two PCIe 8pin connectors + 75W from PCIe motherboard slot) will also not be covered under warranty.
Peripheral (molex) or SATA connectorâ„¢s maximum current rating is 5A, which is 60W (+12V x 5A) or 25W (+5V x 5A). Please ensure connected devices are operating under these limits. SilverStoneâ„¢s warranty will not cover damages or malfunction resulting from usages exceeding these connectors and their associated cables.
24pin motherboard connectorâ„¢s maximum current rating for its dual +12V metal pins are 5A each, which totals 120W (+12V x 5A x 2). Please ensure +12V drawing devices connected to the motherboard are operating under these limits. SilverStoneâ„¢s warranty will not cover damages or malfunction resulting from usages exceeding these connectors and their associated cables.
  • Product Name: