Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Thermaltake 1200W Toughpower 80+ Gold Power Supply (TT-PS-TPD-1200MPCGAU-1}
Thermaltake 1200W Toughpower 80+ Gold Power Supply (TT-PS-TPD-1200MPCGAU-1}
  • 37458_thumb_P_1481867110019
  • 37458_thumb_P_1481867124794
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 9hrs and 48mins
Toughpower 1200W Gold
 The Thermaltake Toughpower Series is a premium line of PSUs certified to the 80 PLUS Gold standard. Incorporating components of the highest quality, it delivers stable performance and unbeatable efficiency. TPD 1200W Gold, which uses a semi-modular design. An ultra-quiet fan delivers silent cooling and a single strong 12V rail flexibly routes the maximum available power to the CPU, enabling peak performance of the computer system.
Offical Product LinkOpen Link
SpecificationsP/N PS-TPD-1200MPCG
Short P/N TPD-1200M
Model TP-1200AH5CEG
Type Intel ATX 12V V2.3 & EPS 12V standards
Max. Output Capacity 1200W
Peak Output Capacity 1250W
Color Black
Dimension (H x W x D) 86mm x 150mm x 180mm
PFC ˆPower Factor Correction‰ Active PFC
Power Good Signal 100-500 msec
Hold Up Time 16msec (minimum) @ 75% of full load at 115V / 230V input.
Input current 12A - 6A
Input Frequency Range 60 Hz - 50 Hz
Input Voltage 115 Vac- 240 Vac
Operating Temperature 0Æ’ to +40Æ’
Operating Humidity 10% to 90%,non-condensing
Storage Temperature -20 Æ’ to +60 Æ’
Storage Humidity 5% to 95%, non-condensing
Cooling System 135mm double ball-bearing fan, 1500±10%R.P.M.
Efficiency 87-92% efficiency @ 20-100% load
MTBF 120,000 hrs minimum
Safety Approval UL/ CB+Baurt mark/ CE/ FCC/ CCC/ GOST certification
PCI-E Connector PCI-E 6+2pin x 8
* Specifications are subject to change without notice.
  * Specifications may vary.
  * The product picture(s) is only for your reference, it may differ from the actual product.
  • Product Name: