Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Thermaltake 1250W Toughpower iRGB PLUS 80+ Titanium PCIe5 ATX 3.0 Power Supply (PS-TPI-1250F3FDTA-1)
Thermaltake 1250W Toughpower iRGB PLUS 80+ Titanium PCIe5 ATX 3.0 Power Supply (PS-TPI-1250F3FDTA-1)
1250W Black PSU with Active PFC, 80 PLUS® Titanium efficiency, 14 cm Riing Duo RGB fan, >17 ms hold‑up, 100‑500 ms power‑good, 5×6+2 PCIe & 1×12+4 PCIe (600W), MTBF 100k h, full OVP/UVP/OCP/OTP/SCP protection.
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 8hrs and 5mins
SPECIFICATIONS:
Watts
1250W
Max. Output capacity
1250W
Colour
Black
Dimension ( W / H / D )
150mm(W)x86mm(H)x180mm(D)
PFC (Power Factor Correction)
Active PFC
Power good signal
100-500 msec
Hold up time
> 17msec
Input current
15.0A
Input frequency range
50-60Hz
Input voltage
100-240V~
Operating temperature
0°C to + 50°C
Operating humidity
20% to 90%,non-condensing
Storage temperature
-20°C to + 70°C
Storage humidity
5% to 95%, non-condensing
Cooling system
14cm Riing Duo RGB Fan
Efficiency
Meet 80 PLUS® Titanium at 115Vac input.
MTBF
100,000 hrs minimum
Safety approval
CE/UKCA/LVD/UKCA/FCC/ICES/TUV/CB/cTUVus/BSMI
PCI-E 6+2pin
5
PCIE 12+4pin
1(600W)
Protection
OCP/OVP/UVP/OPP/OTP/SCP
  • Product Name: