Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Thermaltake 1650W Toughpower TF3 80+ Titanium Fully Modular PCIe 5.1 ATX 3.1 Power Supply (PS-TPD-1650FNFATA-1)
Thermaltake 1650W Toughpower TF3 80+ Titanium Fully Modular PCIe 5.1 ATX 3.1 Power Supply (PS-TPD-1650FNFATA-1)
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 8hrs and 31mins
SPECIFICATIONS:
Watts
1650W
Max Output Capacity
1650W
Color
Black
Dimensions
150mm(W) x 86mm(H) x 165mm(D)
Hold Up Time
> 17msec at 80% load
Input Current
10 - 20A
Input Frequency Range
50Hz - 60Hz
Input Voltage
100-240V~
Operating Temperture
0°C to +50°C
Operating Humidity
10% to 90%,non-condensing
Storage Temperture
-40°C to +85°C
Storage Humidity
5% to 95%, non-condensing
Cooling System
14cm Hydraulic bearing fan
Efficiency
Meet 80 PLUS® Titanium at 115Vac input.
Safety Approval
CE/UKCA/ICES/TUV/LVD/RCM/CB/
cTUVus/BSMI/CCC/BIS/S-mark/EAC
PCI-E 6+2PIN
9
PCI-E 12+4PIN
2 (600W)
  • Product Name: