Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Thermaltake 450W Litepower Gen 2 ATX Power Supply (PS-LTP-0450NPCNAU-2)
Thermaltake 450W Litepower Gen 2 ATX Power Supply (PS-LTP-0450NPCNAU-2)
  • 54842_thumb_P_1591573574560
  • 54842_thumb_P_1591573587718
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 3hrs and 57mins
Thermaltake Litepower Gen 2 450W Power Supply
aa.jpg
SPECIFICATIONS:
P/N
PS-LTP-0450NPCNAU-2
WATTS
450W
RGB FAN
No
FORM   FACTOR
ATX
MODEL
LTP-450AL2NK
TYPE
ATX 12V   2.3
MAX.   OUTPUT CAPACITY
450W
COLOR
Black
DIMENSION   ( W / H / D )
150mm x   86mm x 140mm
PFC   (POWER FACTOR CORRECTION)
W/Active   PFC
POWER   GOOD SIGNAL
100-500   msec.
HOLD UP   TIME
>16msec
INPUT   CURRENT
5A
INPUT   FREQUENCY RANGE
50Hz -   60Hz
INPUT   VOLTAGE
230V
OPERATING   TEMPERATURE
+5℃ to   +35℃
OPERATING   HUMIDITY
20% to   85%,non-condensing
STORAGE   TEMPERATURE
-40℃ to   +55℃
STORAGE   HUMIDITY
10% to   95%, non-condensing
COOLING   SYSTEM
120mm   Fan: 1800Β±10% RPM
MTBF
100,000   hrs minimum
SAFETY   APPROVAL
CE, TUV   SUD, CB, EAC and RCM certified.
PCI-E   6+2PIN
6+2pin   PCI-E Connector x 2
  • Product Name: