Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Thermaltake 700W Smart DPS G 80+ Bronze Semi Modular ATX Power Supply (PS-SPG-0700DPCBAU-B)
Thermaltake 700W Smart DPS G 80+ Bronze Semi Modular ATX Power Supply (PS-SPG-0700DPCBAU-B)
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 9hrs and 49mins
SMART DPS G 700W Bronze
ModelSPG-700DH2CCB
TypeIntel ATX 12V 2.31 & SSI EPS 12V 2.92
Max. Output Capacity700W
Peak Output Capacity840W
ColorBlack
Dimension (W / H / D)150mm(W) x 86mm(H) x 140mm(D)
PFC (Power Factor Correction)Active PFC
Power Good Signal100-500 msec
Hold Up Time> 10msec at 80% of full load (230Vac input)
Input current10A
Input Frequency Range47Hz - 63Hz
Input Voltage100V - 240V
Operating Temperature0 Ζ’ to +40Ζ’
Operating Humidity20% to 90%,non-condensing
Operating Temperature-20 Ζ’ to +70 Ζ’
Storage Humidity5% to 95%, non-condensing
Cooling System12cm dual ball bearing Fan
EfficiencyMEET 80 Plus Bronze at 115Vac input.
MTBF120,000 hrs minimum
Safety ApprovalCE/FCC/UL/TUV/CB/EAC/BSMI
PCI-E ConnectorPCI-E 6+2pin X 4
* Specifications are subject to change without notice.
  * Specifications may vary.
  * The product picture(s) is only for your reference, it may differ from the actual product.
  • Product Name: