Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Thermaltake Litepower Gen3 750W 80+ 230V EU Non-Modular Power Supply (PS-LTP-0750NNSAWA-A)
Thermaltake Litepower Gen3 750W 80+ 230V EU Non-Modular Power Supply (PS-LTP-0750NNSAWA-A)
750W TRS-750AH4NXW PSU with active PFC, 80 PLUS 230V EU certification, 12cm hydraulic bearing fan, 2 PCI-E 6+2 pin connectors, OCP/OVP/OPP/OTP/UVP/SCP protection, >17ms hold-up at 80% load.
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 1hrs and 35mins
SPECIFICATIONS:
Watts
750W
Model
TRS-750AH4NXW
Dimension ( W / H / D )
150mm(W)x86mm(H)x140mm(D)
PFC (Power Factor Correction)
Active PFC
Power good signal
100-150 msec
Hold up time
> 17msec at 80% load
Input current
8A Max.
Input frequency range
50Hz
Input voltage
200-240Vac
Operating temperature
5°C to + 40°C
Operating humidity
20% to 85%,non-condensing
Storage temperature
-40°C to + 55°C
Storage humidity
10% to 95%, non-condensing
Cooling system
12cm Hydraulic Bearing Fan
Efficiency
80 PLUS® 230V EU Certified
MTBF
100,000 hrs minimum
Safety approval
FCC/ICES/CB/cTUVus
PCI-E 6+2PIN
2
Protection
OCP/OVP/OPP/OTP/UVP/SCP
  • Product Name: