Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Fans and Accessories  > 120mm Case Fans > Thermaltake SWAFAN EX12 120mm ARGB Hydrangea Blue PWM Fan - 3 Pack (CL-F183-PL12BU-A)
Thermaltake SWAFAN EX12 120mm ARGB Hydrangea Blue PWM Fan - 3 Pack (CL-F183-PL12BU-A)
  • 120mm-Case-Fans-Thermaltake-SWAFAN-EX12-120mm-ARGB-Hydrangea-Blue-PWM-Fan-3-Pack-CL-F183-PL12BU-A-6
  • 120mm-Case-Fans-Thermaltake-SWAFAN-EX12-120mm-ARGB-Hydrangea-Blue-PWM-Fan-3-Pack-CL-F183-PL12BU-A-4
  • 120mm-Case-Fans-Thermaltake-SWAFAN-EX12-120mm-ARGB-Hydrangea-Blue-PWM-Fan-3-Pack-CL-F183-PL12BU-A-3
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 2hrs and 28mins
120mm-Case-Fans-Thermaltake-SWAFAN-EX12-120mm-ARGB-Hydrangea-Blue-PWM-Fan-3-Pack-CL-F183-PL12BU-A-1
SPECIFICATIONS:
Fan dimension
120 x 120 x 25 mm
Started voltage
9.0 V
Fan started voltage
12 V & 5V
Rated current
12 V - 0.27 A , 5 V – 0.72 A (one fan)
Power input
12 V – 3.24 W , 5 V – 3.6 W (one fan)
Fan speed
PWM 500 ~ 2000 R.P.M
Max. Air pressure
Standard Fan Blade : 2.39 mm-H2O (one fan)
Reverse Fan Blade : 2.02 mm-H2O (one fan)
Max air flow
Standard Fan Blade : 57.11 CFM (one fan)
Reverse Fan Blade : 56.26 CFM (one fan)
Noise
Standard Fan Blade : 30.6 dB-A (one fan)
Reverse Fan Blade : 32.5 dB-A (one fan)
Bearing type
Hydraulic Bearing
Life expectation
40,000 hrs,25℃
Included items
Fan Frames x 3
Standard Fan Blade x 3 (Pre-installed)
Reverse Fan Blade x 3
Cable x 3
  • Product Name: