Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Thermaltake Toughpower GF A3 1050W 80+ Gold PCIe Gen5.1 Fully Modular ATX Power Supply (PS-TPD-1050FNFAGA-B)
Thermaltake Toughpower GF A3 1050W 80+ Gold PCIe Gen5.1 Fully Modular ATX Power Supply (PS-TPD-1050FNFAGA-B)
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 9hrs and 52mins
SPECIFICATIONS:
Watts
1050W
Model
TTP-1050AH2FLG
Max. Output capacity
1050W
Color
Hydrangea Blue
Dimension ( W / H / D )
150mm(W)x86mm(H)x140mm(D)
PFC (power factor correction)
Active PFC
Power good signal
100-150 msec
Hold up time
> 17msec
Input current
16A-8A
Input frequency range
50Hz/60Hz
Input voltage
100-240V~
Operating temperature
5°C to + 45°C
Operating humidity
20% to 85%, non-condensing
Storage temperature
-40°C to + 55°C
Storage humidity
10% to 95%, non-condensing
Cooling system
12cm FDB Fan
Efficiency
Meet 80 PLUS® Gold at 115Vac input.
MTBF
100,000 hrs minimum
Safety approval
FCC/ICES/CB/cTUVus
PCI-E 6+2PIN
5
PCIE 12+4PIN
1
Protection
OCP, OVP, UVP, OPP, SCP, OTP
  • Product Name: