Home  > PC Parts  > Networking  > Switches > TP-LINK 16-port 10/100M Desktop Switch (TL-SF1016D)
TP-LINK 16-port 10/100M Desktop Switch (TL-SF1016D)
  • 30334_thumb_P_1563233469657
  • 30334_thumb_P_1563233491601
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 7hrs and 35mins
TP-LINK TL-SF1016D
  • 16 10/100Mbps Auto-Negotiation RJ45 ports, Supports Auto MDI / MDIX
  • Green Ethernet technology saves the power up to 80%
  • IEEE 802.3x flow control provides reliable data transfer
  • Plastic case, desktop or wall-mounting design
  • Plug and play, no configuration required
Specifications
HARDWARE FEATURES
INTERFACE
16 Γ— 10/100Mbps RJ45 Ports
  Auto negotiation / Auto MDI/MDIX
FAN QUANTITY
Fanless
EXTERNAL POWER SUPPLY
External Power Adapter 100VAC ~ 240VAC
  (Output: 9VDC / 0.6A)
MAC ADDRESS TABLE
2K
DIMENSIONS ( W X D X H )
7.9 Γ— 5.6 Γ— 1.6 in.
  (200 Γ— 142 Γ— 40 mm)
MAX POWER CONSUMPTION
2W
MAX HEAT DISSIPATION
7.0 BTU/h
SOFTWARE FEATURES
TRANSFER METHOD
Store and Forward
ADVANCED FUNCTIONS
Green Technology, saving power up to 80%
  802.3x Flow Control, Back Pressure
OTHERS
CERTIFICATION
FCC, RoHs
PACKAGE CONTENTS
16-Port 10/10Mbps Desktop Switch TL-SF1016D
  Power Adapter
  User Guide
ENVIRONMENT
Operating Temperature: 0℃~40℃   (32℉~104℉);
  Storage Temperature: -40
℃~70℃   (-40℉~158℉);
  Operating Humidity: 10%~90% non-condensing;
  Storage Humidity: 5%~90% non-condensing